| ChocolataDulce a întrebat:

La o simpla consultatie la medicul ginecolog se poate vedea daca ai sau nu cancer de col uterin, sau cum depistez acest lucru? Testul Babes Papa Nicolau este suficient? Se poate vedea ceva de acolo?

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La o simpla consultatie medicul poate vedea doar un cancer mare, avansat. Testul Babes-Papanicolau poate identifica celule precanceroase sau canceroase, dar trebuie sa stii ca este un test cu o siguranta de maxim 80%. dat fiind ca se face anual (sau de doua ori pe an la femeile cu risc crescut) si ca malignizarea (transformarea de la celula sanatoasa la cancer) dureaza cam 2 ani, efectuarea corecta a testelor Babes-Papanicolaou (anual macar, primul la inceperea vietii sexuale, ultimul la 10 ani dupa menopauza pentru femeile care toata viata au avut teste normale sau la 25 ed ani dupa menopauza la femeile care au avut teste anormale sau leziuni) duce la identificare foarte buna. Daca cumva nu ai facut testele respective la timp si ai suspiciuni sau risc crescut, discuta cu medicul tau ginecolog, iti poate face, daca considera necesar, o colposcopie cu biopsii din zone suspecte