| JosCenzura a întrebat:

Laptopul Sony Vaio este bun pentru jocuri?

3 răspunsuri:
| Homye18 a răspuns:

Salut, la capitolul "jocuri" firma unui laptop este irelevanta. Cum au spus si cei de mai sus totul tine de performante. Oricum la un Laptop Sony gandeste-te ca o parte din pretul acestuia reprezinta simplul fapt ca srie pe el "Sony" si nu "Assus, Acer etc". Oricum daca vrei jocuri parerea mea este ca din pretul care il dai pe un Sony sa-ti cumperi un laptop mai ieftin si cu performante ok si un PlayStation.

| onik91 a răspuns:

Depinde de configuratie

| andtim a răspuns:

Orice laptop e bun pentru jocuri daca are procesor mai puternic (seria i - adica i3, i5, i7), DDR3 de minim 2-3GB ca acum asta se poarta si are viteza mai mare ca DDR2 si nu in ultimul rand placa video dedicata, nu integrata! ultimele jocuri au nevoie de Direct X 11 care e suportat cu succes de placile dedicate(ex cum am eu, ATI Radeon Mobility HD5650 @ 1GB VRAM). Dezavantajul este ca placa video papa mult curent si se incalzeste excesiv asa ca nu te baza mult pe acumulatorul laptopului si nu trebuie sa te ingrijorezi de temperatura prea ridicata mai ales in timpul jocului. Daca iti iei laptop cu procesor care are Intel Turbo Boost ar cam fi cazul sa intrii in bios si sa dezactivezi optiunea asta pentru ca in timpul unui joc poti sa te trezesti ca se stinge laptopul, iar daca ai un programel de masurat temperatura (CoreTemp) vei ramane surprins de faptul ca a ajuns la 100grade C! Eu am patit-o si m-am speriat putin. Laptopurile sunt faine, insa daca au configuratie prea buna apar si unele disconforturi pentru ca nu au un airflow bun ca PC-urile! A, si coolerele alea externe nu rezolva problema asta! Bafta