| lolas23 a întrebat:

Luna este situata la 384000km fata de Pamant
In cat timp se propaga lumina pe aceasta distanta
funda`

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

In ceva mai mult de o secunda.
Ti-am dat viteza luminii, fotonii "merg" cu 300.000 km/sec, deci... happy

4 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Alina... happy
Tu vrei un "curs" despre lumina! happy
Ai mai intrebat ceva despre relatia apa/lumina parca...
Uite:
Distanta Pamant-Luna o cunosti.
De la Pamant la Soare distanta medie este de 148.000.000 km iar lumina o parcurge in 8 minute si jumatate. Prin urmare, cand te uiti la Soare, il vezi putin "in trecut", cum era cu 8 minute si jumatate in urma. happy
Pentru distantele mai lungi unitatea de masura este anul-lumina.
Exemplu:
Cea mai apropiata stea (exceptand Soarele nostru) se cheama Alpha Centauri iar lumina calatoreste de acolo la noi in 4, 22 ani, adica se afla la o distanta de 4 ani-lumina. happy

| speeder a răspuns:

1.28 secunde
t=d/v=384000/300000

| LoraPavel a răspuns:

Viteza luminii este de 300 000 Km/h, deci lumina se propaga in 1, 28 sec.

| mekilys a răspuns:

Am invatat si eu de propagari dar habar nu am de asa ceva :d