| Barajag a întrebat:

Mai bine sa fii destept, decat prost sau mai bine prost, decat destept...de ce?

Răspuns Câştigător
| lia a răspuns:

Parerea mea este ca, in zilele noastre, trebuie sa fii prost si nesimtit ca sa poti face fata rautatilor. De prosti se leaga multe persoane dar, ei nu realizeaza acest lucru si rad impreuna cu cei care fac glume pe seama lor. Considera ca daca li se pomeneste numele intr-o propozitie sunt bagati in seama si, fara sa conteze daca sunt cu subtilitate ironizati, raspund.
De altfel, prostii au avantajul de a se multumi cu putinul care il au.

24 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Observ ca toti tind sa creada ca e mai bine sa fii prost; cred doar ca sunt niste pamfleturi astea. Daca esti prost, nu-ti dai seama, esti fericit cu putin, sau nici macar nu stii ce inseamna fericirea. Daca esti destept, stii ce inseamna fericirea, dar fiindca ai idealuri prea mari, ti-e greu sa ajungi la ea.
Dar decat sa trec prin viata, si sa ma gandesc in mormant '' Toata viata am fost un prost si atat '', mai bine destept, fiindca voi incerca sa-mi explorez aceasta calitate la maxim si sa-mi fac singur viata cat mai usoara si frumoasa.

Janina
| Janina a răspuns:

Trebuie sa fi destul de destept pentru a sti ca sa faci pe prostul atunci cand este nevoie tongue

Janina
| Janina a răspuns:

Trebuie sa fi destul de destept pentru a sti ca sa faci pe prostul atunci cand este nevoie tongue

| Barajag explică:

@criticul:corect, fiecare isi foloseste inteligenta sau prostia cum dorestehappy

| dulshe a răspuns:

Sunt de acord cu @flory, are foarte mare dreptate!

| MisterKat a răspuns:

Mia bine e sa fii destept decat prost. Dar in Romania e mai bine sa fii prost decat destept, avem o gramada de exemple rele in mass-media, din pacate. In Romania prostii sunt promovati si sunt pusi ca "adevarate exemple". Avem o multime de oameni de valoare in Romana, dar nu sunt promovati. pe simplul motiv ca sunt prea destepti pentru raiting-ul televiziunilor din Romania...
O zi buna!
Daniel.

| Wtf9000 a răspuns:

Este un vers de la Parazitii absolut genial: "Daca eram mai prost, eram fericit". Asa ca viata e mult mai frumoasa daca esti prost.

| JustMeFlory a răspuns:

Stii proverbul ala:"Prost sa fii, noroc sa ai"! In viata zic ca trebuie sa fii undeva la mijloc.nici prea prost, nici prea destept.Sa stii ce e bine si ce e rau, sa faci ceva ce iti place...

prfml
| prfml a răspuns:

Eu nu subestimez, este inteligent sa nu subestimezi, este o lectie de viata, cum pare ar fi un om, prost, destept, eu nu i dau nici o denumire, nu uitati ceva important, nu uitati o morala : nu te pune cu prostul ca are mintea odihinita.

| tukhey23 a răspuns:

Ma bag si eu. D-zeu decide daca esti prost sau destept.Si ''mai marii'' lumii sunt prosti bata. si aia destepti inca se zbat pe la portile facultati praying

| funnymantm a răspuns:

Cred ca cel mai bine e sa fi destept dar sa faci pe prostu. Mai era o vorba: NU te pune cu prostul, Are mintea relaxata. S-au facut studi ca oameni cu o inteligenta mai scazuta sunt mult mai usor de satisfacuti, in alte cuvinte au nevoie mai putin complexe si usor de indeplinit. Deci sunt mult mai fericiti decat oameni inteligenti. [Se aplica si in sex, in principiu la femei. Cu cat are IQ-ul mai mic cu atat mai repede ajunge la orgasm (nu este o remarca misogina, asa zic cercetarile big grin ) ]

| funnymantm a răspuns:

Cred ca cel mai bine e sa fi destept dar sa faci pe prostu. Mai era o vorba: NU te pune cu prostul, Are mintea relaxata. S-au facut studi ca oameni cu o inteligenta mai scazuta sunt mult mai usor de satisfacuti,in alte cuvinte au nevoie mai putin complexe si usor de indeplinit. Deci sunt mult mai fericiti decat oameni inteligenti. [Se aplica si in sex, in principiu la femei. Cu cat are IQ-ul mai mic cu atat mai repede ajunge la orgasm (nu este o remarca misogina, asa zic cercetarile big grin ) ]

| funnymantm a răspuns:

rolling on the floor Barbatii au o scuza acum. daca sunt incompetenti in pat spun ca au o femeie f inteligenta laughing

| funnymantm a răspuns:

Quot de la Flav "Daca esti destept, stii ce inseamna fericirea, dar fiindca ai idealuri prea mari, ti-e greu sa ajungi la ea. " Corect, eu ce am zis?
Mei, este mai bine sa fi prost dar nu merita.Eu as innebuni. mai bine sa fiu nefericit toata viata (avand idealuri mari) decat sa nu vad altfel lumea, sa o percep altfe. Deci putem ajunge la o concluzie:
Din punct de vedere emotional este mai bine sa fi prost.
Si din restul punctelor de vedere, destept tongue. Chit ca e mai greu dar eu zic ca e mai frumos sa ai capacitatea de a intelege, observa anumite lucruri care alti... lasa de dorit.
Raspuns final, sincer si din inima: Sa fi destept big grin (are mai multe puncte pozitive)

| bibitza a răspuns:

Eu cred ca mai bine e sa fii destept ca fiind destept poti sa faci pe prostu' cand consideri ca ar trebui... dar un prost oricat ar vrea nu poate face pe desteptu'winking

funnymantm rolling on the floor am aflat de ajung eu greu la orgasm rolling on the floor. mersi frumos :*

| bibitza a răspuns:

Am sa ii spun. :plaughing

| Natassha a răspuns:

Draga ursulik, parerea mea este ca omul nu este nici prost, nici destept. El se dezvolta pe parcurs, ajungand la un nivel, caruia trebuie sa i se dea un calificativ, din doua tongueROST, sau DESTEPT. Ajungi prost, daca esti lenes, daca nu te intereseaza de propria persoana, ajungi prost pentru ca nu esti un om adevarat, ajungi prost, pentru ca uiti cine esti, pentru ca nu iti pui intrebari cum ar fi: eu de ce traiesc, ce sunt eu, ce rol am eu in lumea aceasta?, ajungi prost pentru ca te multumesti cu nimic; ajungi destept, pentru ca nu esti lenes, ajungi destept pentru ca gandesti dincolo de ceea ce exista, pentru ca iti pui intrebari, pentru ca vrei sa nu-ti irosesti viata pe nimic, te poti numi destept doar atunci cand ai un ideal in viata si faci sacrificii pentru a-l implini / chiar daca nu ajungi la el, te poti cosidera destept,, rezulta, te poti considera destept, si nu doar un fir de praf in universul nemarginit_un fir de praf inteligent
Inca ceva :dupa parerea mea, cuvantul prost este un cuvant jignitor, de inegalitate.
Mi-a facut placere sa comentez. pa

| Tommy a răspuns:

Draga ursulika! dar de ce nu stii ca cel mai bine e sa fii DESTEPT - dar sa o faci pe prostul?!
Si pentru. k din experienta stiu ca oamenii care gandesc mai mult, sufera mai mult...acum alege si tu. Prostii au o limita, care nu o pot depasi. Dar tu daca esti nativ superioara, cum faci sa te "prostesti"?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mai bine te prefaci că ești prost și tu să fii deștept.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa fii prost, trebuie sa iti mearga capulwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu cred ca nu conteaza, stii cum se zice:,, Prost sa fii, noroc sa ai"winking

| florin123xyz a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu nasu-n c_r sa dai! ...asa continua proverbu'

| luschan a răspuns:

Nu prea ai cum sa fii prost sau destept pentru ca asta e relativ depinde de parerea si cercul in care te invarti
am scris aici mai pe lung
http://redmaniac92.blogspot.com/2011/05/si-tu-poti.html

| lexis a răspuns:

Ar fi tare daca am avea de ales...laughing