| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

Mi-a atras atentia asta : "Esentele tari se tin in sticlute mici". Comentati-o happy

Răspuns Câştigător
| Daniel TM a răspuns:

Pai eu cred ca se refera la caractere, in sensul ca un caracter puternic de obicei nu il intalnesti la oameni mari(ca functie) ci il poti gasi la un om obisnuit care duce o viata modesta dar are niste principii foarte sanatoase si deloc egoiste. "Esentele tari" adica ce e mai de valoare, cum ar fi un om cu caracter valoreaza foarte mult, si este bineinteles ca tot ce-i bun foarte rar. Asa ca cine intalneste asemenea oameni ar trebui sa-i respecte, nu sa zica tot felul de lucruri rele despre ei. Eu cred ca viata nu inseamna doar a trai ci a sti pentru ce traiesti!

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este un adevar fizic si o modalitate de consolare a celor care sunt nemultumiti de anumite insusiri ale lor.Nu trebuie generalizat. Uneori si unele esente tari pot fi tinute in flacoane mari, in procesul de fabricatie de exemplu, dupa cum si unii oameni mici se dovedesc a fi fara o mare valoare.Retin cine s-a folosit recent de dicton.Nu era cazul. A spus o banalitate. Mira

| andreutz a răspuns:

Deci...eu daca sunt mic pot fi considerat o "esenta tare"? ce misto big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si esentele slabe in sticlute mari? wtf?!