| TicTacUser a întrebat:

Mierea de albine ingrasa seara?

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Seara pana si aerul ingrasa. oh go on Da, mierea de albine ingrasa. Insa daca mananci numai o lingurita de miere, care de altfel este foarte sanatoasa, nu cred, ca te vei ingrasa. Succes!winking

| anad a răspuns:

Mierea nu ingrasa deoarece la fel ca fructele este un produs alimentar integral si din contra ajuta la scaderea in greutate. Ea se digera mult mai greu in stomac. Zaharurile din miere sunt eliberate mult mai incet in sange decat cele din zaharul rafinat.

| Nicoleta a răspuns:

Pai are 340 de calorii 100 de grame, iar o lingurita de miere contine 25 de calorii.
Daca nu mananci multa, nu ingrasa

| BrancoveanuAlexandra a răspuns:

Da ingrasa... da dc nu consumi in cantitati mari nu prea.Totusi incearca sa o eviti!

| Poinsettia a răspuns:

Tot pe TPU cineva spunea ca "340 de calorii 100 de grame" are mierea de albine. Depinde cat mananci.

| GeorgeRadu a răspuns:

Da

| Scortisoara a răspuns:

1 linguriţă de miere de albine (adică 15grame) are 325 de calorii. :)

O persoană ce cântăreşte aproximativ 80 de kilograme consumă în jur de 3130 calorii în 24h după tabelul următor:

Somnul
consum: 588 calorii în 8 hr
Lucrul la birou – general
consum: 980 calorii în 8 hr
Şofat
consum: 163 calorii în 1 hr
Prepararea mâncării
consum: 204 calorii în 1 hr
Mâncatul – stând jos
consum: 122 calorii în 1 hr
Duş (baie)
consum: 82 calorii în 30 min
Curăţenie în casă
consum: 122 calorii în 30 min
Cumpărături – la supermarket
consum: 94 calorii în 30 min
Plimbare – eventual cu căţelul
consum: 122 calorii în 30 min
Alergare – 9. 6 km/h
consum: 408 calorii în 30 min
Îmbrăcare / dezbrăcare
consum: 82 calorii în 30 min
Urmărire TV / cinema
consum: 163 calorii în 2 hr

La o persoană cu greutatea de 60kg, lucrurile stau altfel. Într-o zi, aceasta consumă aproximativ 2301 calorii:

Somnul
consum: 432 calorii în 8 hr
Lucrul la birou – general
consum: 720 calorii în 8 hr
Şofat
consum: 120 calorii în 1 hr
Prepararea mâncării
consum: 150 calorii în 1 hr
Mâncatul – stând jos
consum: 90 calorii în 1 hr
Duş (baie)
consum: 60 calorii în 30 min
Curăţenie în casă
consum: 90 calorii în 30 min
Cumpărături – la supermarket
consum: 69 calorii în 30 min
Plimbare – eventual cu căţelul
consum: 90 calorii în 30 min
Alergare – 9. 6 km/h
consum: 300 calorii în 30 min
Îmbrăcare / dezbrăcare
consum: 60 calorii în 30 min
Urmărire TV / cinema
consum: 120 calorii în 2 hr

Numărul de calorii consumate zilnic depinde nu numai de greutate, ci şi de vârstă, de metabolismul fiecărei persoane în parte, de tipul de mâncare consumată, de mediul în care trăim, nivelul de stres al fiecăruia, de temperatura în care ne desfăşurăm activităţile şi, de ce nu, chiar şi de psihologia fiecărui om în parte. Iar lucrurile, ca şi cum nu ar fi destul de complicate, nu se opresc aici. Nu este suficient doar să ne numărăm caloriile, este foarte important să păstrăm şi un balans optim între proteine, lipide şi carbohidraţi. Spre exemplu, o prăjitură poate să aibă un număr de calorii nici prea mare, nici prea mic, dar poate să conţinp prea mulţi carbohidraţi şi lipide rele (grăsimi provenite din margarine hidrogenate) ce se vor transforma în celulita aceea dizgraţioasă de pe coapsele şi fesele unor femei care nu sunt grase. Sunt chiar slabe. :)

Un tabel cu numărul de calorii al alimentelor de bază găseşti aici:
http://calorii.oneden.com/

| Scortisoara a răspuns:

My bad, 100g de miere de albine are 325 de calorii, 15g (adică o linguriţă) are în jur de 49 de calorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mierea dupa cum stii este un zahar. Zaharul iti da energie, seara tu nu consumi acea energie asa ca ea se va depune sub forma de grasime. Asadar mananca dimineata miere daca vrei.

| AnY_3096 a răspuns:

Nu e adevarat happy