| Eigei a întrebat:

Pentru bicicleta care-s mai bune, franele v-breake sau cele pe disc? si de ce?

5 răspunsuri:
| RS4 a răspuns:

Franele v-brake de firma (shimano, etc) sunt foarte bune si ofera o oprire in conditii optime aproape in orice conditii! eu as merge pe acestea daca te dai pe asfalt! franele pe disc sunt foarte scumpe, intretinerea mai dificila si sunt mai bune decat cele v-brake doar in cazul in care janta se murdareste cu noroi, etc! de aceea ele sunt folosite la downhill, acolo intr-adevar franele v-brake nu prind bine pe o janta murdara cu noroi! si mai au un avantaj, cel al aspectului! dar repet, daca mergi doar pe asfalt, parcuri, alei, oras, poti merge linistit pe v-brake, dar sa fie ceva de firma consacrata, minim 50 ron bucata! bafta!

| alexblack00 a răspuns:

Franele pe disc alea te tin si mai mult si sunt si mai bune

| robytzu96 a răspuns:

Franele pe disc. Ai o frana mai rezistenta si de mai mare durata. BAFTA

| Gotdns a răspuns:

Franele pe disc sunt mai bune fiindca rezista mai mult si pui frana mai bine. happy

| AngelOfMoon a răspuns:

Eu as spune ca cele pe disc. Tatal meu imi tot spune ca imi ia o bicicleta cu frana pe disc.Si crede-ma timp de 4 ani in fiecare zi mergea cu bicicleta la servici.Si am auzit ca sunt rezistente si foarte bune.