| AnotherGirl a întrebat:

Pentru cei pasionati de literatura happy Care este cel mai frumos roman pe care l-ati citit si care v-a impresionat? As vrea titlul si autorul si, daca puteti, o descriere ff scurta a cartii happy [4-5 randuri]

P. S. : Nu conteaza genul. Doar S. F. sa nu fie; in rest orice!

Multumesc anticipat. Dau voturi si, bineinteles, fundita :*

Răspuns Câştigător
| lindemona a răspuns:

Bună,

Eu ţi-aş recomanda cartea Doamna din Cachtice, de Joyo Nizniansky, însă cred că este foarte greu de gasit cartea în România.
Un alt roman, pe care l-am citit de curănd, este Doctorul de Gordon Noah. Este o carte foarte captivantă. E vorba despre un băiat, care rămăne orfan. Ajunge ucenic la un bărbier-fălcer, care îl învaţă să jongleze, dar şi să îndeplinească rolul de "doctor". Baiatul este atras de medicină şi face orice pentru a ajunge să studieze. Ajunge in Persia, prefăcându-se că este un evreu şi nu creştin, pentru că altfel nu poate studia. Toată viaţa lui este doar o luptă pentru îndeplinirea visului. Este foarte interesantă călătoria lui, viaţa în Persia, dar şi întoarcerea lui acasă, în Anglia. Mai mult nu am sî dezvălui, mai bine te las să descoperi singur. Tot ce ar trebui să adaug, este faptul că totul se petrece în jurul anului 1044.

Lectură plăcutăwinking

6 răspunsuri:
| Daria a răspuns:

Dragostea Florii-de-Bujor-Lisa See
Floare-de-zapada si evantaiul secret-Lisa See
Panza de paianjen-Cella Serghi.
Foarte frumoase, mai ales primele doua.love struckScrie superb.
Da un search pe Google sa vezi descrierea.happy

| blackwidow a răspuns:

Oscar wilde - portretul lui dorian gray; cea mai buna carte citita de mine. descriere? nu vreau sa-ti stric surpriza daca te apuci sa o citesti. ti-o recomand cu caldura

| friday a răspuns:

Rosu si negru, de Stendhal.
Le Rouge et le Noir

| PapushaDeCristaL a răspuns:

Romeo&Julietta

nu mai are rost sa descriu.toata lumea il stie

| ciresepeetno a răspuns:

Pe aripile vantului-Margaret Mitchaell
Este vorba depre o femeie care este casatorita cu trei barbati si este realizat in timpul razboiului celor din Georgia cu yanchei

| AnaMariaG a răspuns:

Pana in prezent cea mai frumoasa cartei pe care am citit-o e Viata pe un peron de Octiavian Paler
(nu prea pot sa o descriu, ar fi prea multe de zishee hee )

Întrebări recente