| anonim3264 a întrebat:

Sall care este formula chimica a hormonului fericirii

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu exista o formula anume.Depinde de fiecare individ in parte.Cat se simte de fericit.

| Wehrmacht a răspuns:

C2H5OH.Mama ce nu suport robotelul asta.

| stlucian a răspuns:

Cica ar fi serotonina.
Vezi aici:
http://www.stilfeminin.ro/sanatate/Serotonina-sau-secretul-fericirii.html

si formula chimică brută a serotoninei este: HO-C6H5-NH-C-(CH2)2-NH2.:D

| ElenaSA a răspuns:

Poate fi serotonina.
Prima pagina›
Dictionar Medical›
Serotonina

Substanta derivata dintr-un aminoacid, triptofanul, sintetizata de catre celulele intestinului si avand de altfel un rol de neurotransmitator al sistemului nervos central. Serotonina este hormonul fericirii care raspunde de starea de bine, de calm, de liniste din organismul nostru.