| Cristle a întrebat:

...ma puteti ajuta cu aceasta cerinta: Transformă enunţul „eram arbore" într-o frază cu două propoziţii.

Răspuns Câştigător
| davidwarner a răspuns:

Pai... enuntul,, Eram arbore.,, il poti transforma in fraza astfel : Eram ceea ce mi-am dorit.Prima propozitie (eram) este principala, iar a doua(ceea ce mi-am dorit) este predicativa si elementul de relatie este,, ceea ce,,.

8 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

PS 1: Draga, pe TPU nu se fac teme.
Si PS 2: Sa nu fiu rea, uite:
In urma cu ceva timp, cand traia bunicul meu, eram arbore de cacao rolling on the floor)

Nu, glumesc.

Dupa vorbele tovarasului meu, bradul, cand eram arbore, eram inconjurat de afectiune.
( nu prea are logica da' e o fraza) laughing

| Yumitsu a răspuns:

"Eram o planta care crestea puternica, mare, verde". Ceva de tipul asta

| davidwarner a răspuns:

Ca sa transformi enuntul intr-o propozitie, transformi numele predicativ intr-o propozitie predicativa. Adica: Eram ce am visat.(ce mi-am dorit, ce au vrut parintii mei, ce am avut noroc etc).

| Mehh a răspuns:

Eu eram arbore care crestea mereu.

Prima propozitie:Eu eram. A doua:Arbore care crestea mereu.

| Revelation a răspuns:

Pe TPU nu se fac teme!

| doroteea a răspuns:

Stiam cum e sa fii arbore.

sau ceva de genulaughing

| estera a răspuns:

"inainte sa fiu un scaun la mesele ospetelor nu eram asa. Pe atunci eram un arbore inalt."...cred ca asa se rezolva

| JustAGirl_3031 a răspuns:

In alta viata eram un arbore cu crengi care ajungeau pana la cer.