| xXCosmynXx a întrebat:

varul meu a venit dintr-o tara straina si a facut in Romania clasa 7 acum e clasa 8 dar este mult mai in urma decat noi credeti ca ar putea sa recupereze sa ia macar un 7- 8 la capacitate? cu tot cu meditatii

Răspuns Câştigător
| ashley26pink a răspuns:

Pai daca stie bine lima romana si este mai istet asa de felul lui, nu ar avea probleme in a se adapta. cel mai bine ar fi sa ia meditatii poate o data la doua saptamani (sau in fiecare saptamana daca parintii lui dispun de bani) la romana si la matematica, pentru a se descurca la capacitate.
eu anul acesta am avut capacitatea si pot sa spun ca e destul de usor sa iei un 7 sau un 8 daca iei totul in serios.
daca cumva poti face rost de un caiet de clasa a 8-a de la cineva, si esti mai mare decat verisorul tau, iti sugerez sa va uitati amandoi peste examenul de capacitate in felul urmator :
1. la matematica
tu te uiti si ii notezi pe o foaie formulele de care are nevoie si pe care le invata in clasa a 8-a (doar cele pe care le invata in clasa a 8-a), iar apoi da-i sa rezolve testul, pentru ca tu apoi sa il notezi, dupa baremul de pe internet. (p.s. daca nu ai de unde sa faci rost de formulele alea, da-mi un mesaj privat si ti le dau eu pe toate)
2. la romana
la fel procedezi, scrie-i pe foaie notiunile pe care le invata in clasa a 8-a si pune-l sa rezolve.
asta ar fi cam singura modalitate de a-ti da seama daca are sanse sau nu la o nota de 7-8, desigur daca vrea si el sa invete si sa munceasca pentru note bune.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va avea mult-mult de muncit. Se stie ca scolile din strainatate sint cu 1-2 ani in urma celor din Romania. Cum s-a descurcat in clasa a 7-a? Ar fi trebuit sa invete vara asta. Dar cum a trecut, sa inceapa repede meditatiile.