| nojokesforme a întrebat:

am 14 ani si m-am mutat din Romania in Italia de un an.
In Romania terminasem clasa a 6-a cu succes, iar cand am venit in Italia, a trebuit sa refac clasa a 6-a(II), deoarece trebuia sa ma acomodez.
Daca as vrea sa ma intorc in Romania, in ce clasa o sa intru? As putea sa intru in a 8-a si sa fac meditatii pentru ce am pierdut in a 7-a in Romania sau trebuie sa refac clasa a 7-a?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ca sa afli in ce clasa poti intra va trebui sa faci echivalarea studiilor.
Detalii privind echivalarea poti vedea aici:
https://cnred.edu.ro/......asele-1-12
Nu cred ca vei fi admis in cl. a VIII-a, va trebui sa faci cl. a VII-a, nu s-o "refaci", deoarece nu ai facut-o nici in Romania si nici in Italia.