| GeorgyPingu12 a întrebat:

SALOOT! Stie careva ceva despre Iulia Hasdeu? Daca da, va rog sa-mi scrieti si mie ce stiti!

2 răspunsuri:
| skk1z0 a răspuns:

Iulia Hasdeu s-a născut la București, la 14 noiembrie 1869, fiind fiica savantului Bogdan Petriceicu Hasdeu și a Iuliei, născută Faliciu.
[modificare]
Studii

A fost un copil supradotat; la opt ani neîmpliniți Iulia a trecut examenele cumulate ale celor patru clase primare.

La 11 ani, Iulia Hasdeu a absolvit Colegiul Național „Sfântul Sava", iar în paralel a urmat cursurile Conservatorului de muzică din București, a plecat la studii la Paris. A studiat la Sorbona, începând de la vârsta de 16 ani, uimindu-și profesorii cu talentul său.
[modificare]
Opera

Primul ei volum de poezii, Bourgeons d'Avril[1], scris în 1887, apare doi ani mai târziu, sub pseudonimul Camille Armand în volumul Œuvres posthumes[2].
[modificare]
Sfârșitul vieții

La 29 septembrie 1888, Iulia Hasdeu a murit de tuberculoză, la vârsta de 19 ani, și a fost înmormântată la Cimitirul Bellu. Tatăl Iuliei, foarte afectat de moartea ei, a construit, în memoria acesteia, un castel la Câmpina, cunoscut sub numele de Castelul Iulia Hasdeu.
[modificare]
Note și referințe