| cosminalexandru a întrebat:

am auzit ca maine va trece un asteroid (de 5-20 metri) pe langa pamant. Oare va lovi pamantul?sad

Răspuns Câştigător
| Yoคna a răspuns:

Asteroidul are undeva între nouă şi 45 de metri lăţime şi nu prezintă niciun pericol pentru Pământ, însă gravitaţia planetei îi va schimba un pic traiectoria şi acesta va trece tocmai prin zona unde se află sateliţii care orbitează în jurul Terrei. Din păcate, în România va fi zi când asteroidul va trece prin dreptul planetei, însă el va putea fi urmărit foarte bine din America de Sud. Dr. Emily Baldwin, de la revista Astronomy Now, a declarat pentru Skymania News: "Suntem siguri că nu ne va lovi, însă, dacă intră în atmosferă, un asteroid de această mărime va fi incinerat în cădere, poate doar câţiva meteoriţi vor ajunge la sol".

17 răspunsuri:
| LuS[z] a răspuns:

Nu pentru ca au spus specialistii ca se va dezintegra imediat ce va intra in atmosfera.Si oricum chiar daca lovea Pamantul e mult prea mic ca sa faca ravagii.

| Teo a răspuns:

Da.Hai sa facem ziua mondiala a strigatului poate vine sa ne salute daca il chemam.laughing
Nu loveste nici un pamant se spune ca trece pe langa el dar cine stie ce distanta va fi de pamant.

| Zippy a răspuns:

5-20 metri sigur nulaughingpoate km.Normal ca nu il va lovi

| Damasc a răspuns:

Evident,maine vom muri cu toti imbratiseaza-ti familia din seara asta.(jocking)

Răspuns utilizator avertizat
| Andruşcă a răspuns:

Da, e adevarat.Te va lovi pe tine-n cap!

| Madalin a răspuns:

O sa vedem laughing

| AndradaAndradaAndrada a răspuns:

Nu, nu va lovi Pamantul. La televizor au spus ca doar se va vedea o lumina pe cer si ca este aproape de Pamant, nu ca il va lovi.
Stai linistit ca nu se intampla nimic.
Succes!

| BaiatulDePeTPU a răspuns:

Salut,nu mai stiu unde am citit ca pamantul este lovit zilnic de meteoriti...ei au dimensiuni care variaza de la un micron, si chiar sub un microm, pana la zece kilometri.

| BaiatulDePeTPU a răspuns:

Bine,nu am zis ca pamantul poate vi lovit de un meteorit de dimensiunea de cativa kilometri, am precizat doar ca pot avea asemenea dimensiuni.

| AnnaDee a răspuns:

*crazy me on* Nici PRO TV-u' nu mai anunta!? O_O Valeu! Murim! *crazy me off*
Sa treaca, mai, sa treaca. Oricum nu murim, trebuia sa fim morti acum, aproximativ... 11 ani si 234 de zile (Atentie! Zilele sunt fictive, nu ca n-ati stii)
Nu vine sau trece nimic. Nu au astia ce sa mai zica.
Pan' la moarte.

| Steffi a răspuns:

La tv zicea ca nu sunt sanse, dar ca in 2026 va veni unul de 100 de ori mai mare si va avea 2, 7% sanse sa loveasca Pamantul. Eu cred tv-ul. Acum nimeni nu stie ce se mai poate intampla...ca e de ajuns sa erupa un vulcan si toata lumea e in alerta.

| flory9787 a răspuns:

Acest lucru nu cred ca se v-a intampla deoarece acum cateva zile la stiri un expert mai exact un om de stiinta a anuntat ca va veni sfarsitul lumii a doua zi nu s-a intamplat nimic deci fii fara grija ca nu se v-a intampla nimicwinkinghappy! si cu atat mai mult nu vei muri rolling on the floor rolling on the floor Funa happy?

| TeO_3022 a răspuns:

Nu dar va afecta gravitatia...(cica)

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Daca trece pe langa Pamant logic ca nu loveste Pamantul. doar tu ai zis-o. Si acum cei ala 5-20 de metri. Poate cade in ocean si provoaca un mic tsunami, dar stai linistit ca Romania e vizata. avem scut anti-racheta. :d

| JustMe5930 a răspuns:

LinkinPark, cred ca stiu eu unde ai citit. La evaluarea nationala de romana.Ia mai uita-te o data peste subiecte, poate gasesti. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred...stai linistit.