| lobont98 a întrebat:

Ce materii sunt de baza la profilul stiinte-sociale si la ce se da bacul? Cate ore faci de romana, istorie si engleza pe saptamana?

5 răspunsuri:
| DayByDay a răspuns:

Eu am facut clasele a 9 a si a 10 a la stiinte sociale. Nu vei da bacul din matematica insa vei face aceasta materie pana in clasa a 12 a, spre deosebire de filologie, unde in clasa a 11 scapi de ea. Ore de romana faci cam 4, dar depinde si de liceu ca poti face si 5, istorie la fel, engleza 2-3. Bac-ul in vei da din romana ( subiecte de uman ), istorie si la a 3 a proba ai de ales dintre geografie, economie, psihologie, logica, sociologie si filosofie.

| Rakanishuu a răspuns:

Eu zic sa ii dai funda lui TheBoy.winking

| zuzzaa a răspuns:

Pai profil de stiinte sociale se bazeza pe materiile:istorie, geografie, lb straina, logica, psihologie...etc.bacul il dai la romana, istorie si o materie la alegere (profil uman)

| TheBoY a răspuns:

In a 9-a faci:
-2 ore informatica(programare)
-1 ora TIC(tehnologia informatiei si comunicarii), inveti cum sa tii mausul in mana, cum sa inchizi/deschizi calculatorul, etc.
-4 ore de mate
-4 ore de romana
-3 ore de fizica
-2 ore de chimie
-muzica si desen o data pe saptamana
-1 ora de geografie
-1 ora de istorie
-1 ora de sport
-1 ora de religie
-1 ora de logica
-2 ore de biologie
-2 ore de engleza
-2 ore de franceza
-1 ora de optional
-1 ora de dirigentie.
Bacul este la fel, adica vei da obligatoriu la romana si matematica si de ales 2 materii dintre fizica, biologie si chimie.

| mvmi25 a răspuns:

Pai faci 4 ore de romana, 2 de istorie si 2-3 de engleza