| Ciufu a întrebat:

Cine se pricepe la pascal sa imi raspunda cine nu. nu.
Am un program, si orice valori as baga imi da catul 1 si restul 10 si nu inteleg cine ma ajuta, am pus programul mai jos (si culmea e ca la scoala l-am facut la fel si a mersi si acum nu.

Program nou1;
var a, b, c, r:integer;
begin
write('a=');
readln(a);
repeat
write('b=');
readln(b);
until b0;
r:=a;
c:=0;
while >r=b do
begin
r:=r-a;
c:=c+1;
end;
write('catul impartirii lui', a,'la', b,'este', c,'si restul', r);
readln
end.

1 răspuns:
| TheDaffodil a răspuns:

Acum i-ai dat copy/paste din pascal sau l-ai scris din nou aici? In caz ca este varianta copiata din pascal, am gasit 2 greseli de sintaxa (la until b=0 si la while r>=b). L-am pus si eu in pascal, dar la "run" imi da ciclare infinita pentru a si b. Nu stiu cum de ti-a mers la scoala programul...