| Sereny_Ifj_Jozsef_1999 a întrebat:

Egzista vreo lege care interzice iesitul afara dupa o anumita ora (20-23)? Pentru ca avem un sef de post,politist,care daca te prinde afara seara chiar daca nu este intunecat calumea te trimite acasa,si daca te opui devine agresiv,urla la tine, sunt cazuri in care dintr-o gasca ia citiva la suturi sa ne trimita acasa uneori, alteori nu are niciotreaba cu noi, adica cind suntem mai multi afara. Zic pentru ca stau intro comuna si nu misepare normal acest lucru. Ce pot face? Si pot obtine si dovezi video sau sonore.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea lege, daca nu faceti ceva care sa constituie infractiune sau contraventie la linistea publica (galagie, ascultati muzica la nivel mare, etc).
Ar fi bine sa vorbiti cu parintii si acestia sa-l convinga pe politist ca nu faceti nimic rau.
Daca tot nu se rezolva va puteti adresa sefului politiei judetene.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inregistrati-l video si chiar opuneti-va explicandu-i ca nu are dreptul. Provocati-l sa va loveasca. Unul sa stea mai departe si sa-l inregistreze. Apoi trimiteti o plangere la inspec toratul judetean de politie chiar pe e-mail cu atasament inregistrarea. Sa n-o stergeti de pe aparatul pe care la-ti inregistrat. Trimiteti o copie.

| Arthiom a răspuns:

Nu exista nici o lege care prevede asta. Cel mai probabil politistul va alunga ca sa nu faceti probleme(deranjarea linistii publice, acte de vandalism, etc), ori pentru ca vrea sa se asigure, ori pentru ca ati facut voi ceva mai demult care l-a facut sa fie precaut.

| Arthiom a răspuns:

Dar totusi nu are voie sa devina agresiv daca nici voi nu sunteti, cu suturi si chestii.

| Popescu_AdrYan_1994 a răspuns:

Salut. in primul rand invata sa scrii ca esti baiat mare acum.si daca nu va lasa afara, duceti-va in alta parte unde puteti sta. altfel stai doar si pierzi vremea certandu-te cu politistul, in loc sa stai cu o gagica.

| Sereny_Ifj_Jozsef_1999 explică:

Nu.noi nu facem gălăgie nu vandalizam! Nu suntem ca țigani aceaia manelisti needucati care asculta muzica la boxa de 100w in brate noaptea pe strada! Scuzati expresile dar ma refer strict la pers needucati care au un caracter jegos.

| AlexBossulThau a răspuns:

Nu,nu exista vreo lege pentru asa ceva politistul a facut misto de voi!
Funda?