| TєηιѕιAℓвι a întrebat:

M-am certat cu o buna prietena de-a mea. Nu cred ca a fost vina mea. Ea si-a scris niste note pe telefon in care zicea care sunt cele mai bune prietene ale ei si eu nu eram scrisa, desi ea imi spusese mai de mult ca ii sunt printre cele mai bune prietene ale ei. Si mai este ceva. Eu am lipsit doua zile la scoala si am rugat-o sa-mi dea lectia de la biologie ca celelalte lectii le-am cerut de la altcineva. Ea tot a amanat si tot nu-mi dadea lectia si astazi aveam biologia am rugat-o sa-mi dea caietul in pauza si ea s-a scuzat ca cica trebuia sa mearga pana la Ruxandra(o prietena de a ei) sa-i zica "La multi ani!" ca este ziua ei. Eu consider ca m-a mintit prea mult si nu mai tine la mine. In pauza, tot ne injuram prin mesaje pe telefon si ea parea foarte suparata cand ne certam asa, dar eu cred ca se prefacea. Cineva din clasa a intrebat-o ce a patit si ea zice ca nimic si ca doar scrie mesaje. Ce sa mai cred, TPU? Imi este ea o prietena adevarata? Eu nu cred...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii care se iubesc se mai si cearta. Ai o sora? cu siguranta ca te-ai mai certat si cu ea. Daca nu ai, invata acum ca trebuie sa mai si ierti. Ce te-a deranjat cel mai tare? ca nu erai trecuta in telefon ca cea mai buna prietena? Conteaza sa fii trecuta undeva, pe o lista, sau mai degraba sa fii in inima ei? gandeste-te la asta. Mai adu-ti aminte si ca iertarea este un factor important in mentinerea prieteniilor. Daca iti pasa cu adevarat de prietenia voastra, sun-o si cere-ti iertare, chiar daca nu este vina ta. Poate ea crede ca nu ti-a gresit cu nimic. Trimite=i un mesaj daca iti e greu sa o suni si spune-i : ma simteam mai bine cand nu eram certate, imi pare rau ca s-a ajuns aici, te rog sa ma ierti. Chiar daca ti se pare penibil, functioneaza. Sau scrie-i ceva dupa cum o cunosti tu pe ea, dar sa fie de iertare. Cu insulte nu ajungeti nicaieri, crede-ma!
Nu mai fi orgolioasa si iarta de data asta. La urma urmei, ce cerem in Tatal Nostru? Sa ne ierte si El, tot asa cum iertam noi.
Asta e sfatul meu, dar tu faci cum vrei big grin Decizia este pe deplin a ta. Sa-mi spui si mie cum se termina povestea, ok? astept cu nerabdare happy

6 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Nu, nu cred ca este o prietena adevarata. Vorbeste in continuare cu ea, dar sa nu ii spui secrete sau lucruri pe care nu vrei sa la afle.
Nu asa se comporta o prietena adevarata.

| KirigayaKirito a răspuns:

Tu trebuie sa iti dai seama din comportamentul ei!

In plus vorbele nu ajuta cu nimic, deageaba iti spune ca ii esti cea mai buna prietena, daca nu dovedeste, notele acelea..nu conteaza, in scris, nu e nimic daca nu a mentionat de tine, pentru ca faptele sunt singurele care conteaza cu adevarat!

Un prieten adevarat, e mereu alaturi de tine, si la greu si la bine, si pur si simplu ii face placere sa te ajute si se bucura pentru reusitele tale.

Ai lipsit 2 zile la scoala? Trebuia sa te sune, sau se se intereseze de tine, sa vada ce mai faci, sa te ajute cu lectiile si temele.

Acesta e un prieten adevarat! E alaturi de tine mereu! ^^

| BlackEyedGirl a răspuns:

Nici eu nu cred ca este o prietena adevarata sad daca zici ca facea asa. Eu zic sa o lasi in pace, sa nu o mai bagi in seama, pentru ca nu merita, si nu se sfarseste lumea pentru o persoana. Stii cum se spune: sunt 7 miliarde de ooameni pe pamant, iar tu lasi o singura persoana sa iti strice ziua? nu meritawinking Crede-ma, am patit-o si eu.

| HighDefinition a răspuns:

Daca s-a intamplat asa ceva nu iti este o prietena adevarat.
Cum se spune :" Prietenul la nevoie se ajuta ". Daca vreai sa iti ceara iertarea iart-o daca nu, nu te stresa,

| IoanaKarina23 a răspuns:

In ziua de azi nu prea exista prieteni adevaratiwinking

| 123456789101112123456789101112 a răspuns:

Pai ar trebui sa o intrebi ce se intampla, pentru ca pana la urma ea nu este obligata sa iti dea tie lectiile(nu iti spun in nume de rau), dar trebuia sa o iei si tu mai moale, sa lasi de la tine, sa nu o injuri, chestii de genu! Discuta cu ea si lamuriti! poate s-a suparat pe tine de inainte sa ii ceri lectiikle! pAREREA MEA ESTE SA DISCUTII CU EA!