| frangi21 a întrebat:

Salut, peste cateva zile o sa debutez la o echipa de fotbal de juniori si nu tocmai pe postul preferat mie ( mijlocas lateral ) ci pe fundas lateral. Dau funda celui care imi da cateva indicatii pentru acest post. Ce ar trebui sa fac, cam pe unde sa stau. Promit dau funda. Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| ReDMaN12 a răspuns:

În fotbal, mijlocașul este jucătorul care se poziționează între atacanți și fundași. Sarcina sa principală este să recupereze mingea de la echipa adversă, să mențină posesia mingei și să o paseze atacanților, și să înscrie de asemenea. Unii mijlocași au un rol mai defensiv, în timp ce alții au mai multă libertate, ajungând în atacul echipei. Numărul de mijlocași dintr-o echipă variază de la un club la altul și de la un meci la altul, depinzând de alcătuirea tactică și de rolul individual al fiecărui jucător. Grupul de mijlocași dintr-o echipă se numește mijloc.
O zi buna big grin

| ReDMaN12 a răspuns:

În fotbalul anilor '60, fundașul lateral avea rol de blocare a centrărilor venite de pe flancurile terenului, din partea extremelor adverse, dar și de a suplini absența fundașilor centrali.

În fotbalul modern, fundașii laterali joacă un rol important în ofensivă, pe lateralele terenului unde ajută la construcția jocului sau la centrări. Din acest motiv, această poziție cere multă rezistență fizică din partea jucătorilor, fiind nevoie de sprinturi pe întreaga latură a terenului. scuze am gresit

| 2PacKilluminati a răspuns:

Astepti sa-ti dea mingea portarul, faci o cursa de 30 m pac pac, dupa aia un un-doi cu tine insuti, dupa aia mai faci inca o cursa de 30 m, dai centrare lobata ff mult, ca sa poti ajunge in careu inainte sa atinga pamantul, dai cu capu direct in vinclu(acolo unde se bulesc paianjenii)si...gol...asta e tot. sper ca ti-am fost de ajutorwinking