| CostyMe a întrebat:

Trebuie sa realizez portretul fizic si moral al lui Abraham Lincoln. Puteti sa imi dati un referat sau sa ma ajutati? Asa pe net am gasit doar biografia lui, dar mie imi trebuie portetul.

1 răspuns:
| Deliiiia a răspuns:

Te uiti la o poza cu el si-l caracterizezi fizic: inalt, cu barba, par de culoarea neagra, ochi mari, constructia fetei osoasa... etc.

Din faptele lui desprinzi cateva caracteristici morale: un bun conducator, bun orator, indrumator... etc. Scrie si exemple.

Respecta structura: Introducere(date despre persoana lui), Cuprins(trasaturi fizice, trasaturi morale+ exemple), Incheiere(impresie generala despre persoana lui).

Succes!