| anana98 a întrebat:

ziceti-mi va rog frumos locuri bantuite din galati
multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| mady07 a răspuns:

Stiu ca nu e Halloween insa navigam ca in fiecare seara pe internet si am gasit niste mituri urbane si locuri batuite din Romania -imi plac foarte mult chestiile astea- si am decis sa fac si eu un articol cu locurile bantuite din Galati,poate facem niste excursii zic,mai vedem o fantoma,ne mai "tragem" in poze,mai aprindem o lumanare maxim doua ca-s scumpe si e criza,mai radem "oleaca" de trezim mortii si fugim ca disperatii la primul sunet.
Primul loc cu care incep este un cimitir,este foaaarte mare deci sunt foarte multi morti,respectiv fantome si se numeste ironic "Cimitirul Eternitatea".De ce este bantuit?! Pentru ca noi elevii, la ore de fizica, biologie si alte plictiseli notorii incepem sa spunem si noi mituri si legende pe care le-am auzit de 50 de ori insa tot mortii sunt mai interesanti decat fizica nemuritoare "loau-ar" moartea si coasa ei.Voi incepe cu legeda "Miresei fara cap". Cred ca fiecare judet din Romania are o mireasa fara cap,saraca, insa in Galati este chiar si ingropata. Legenda are mai multe variante, vi le voi spune pe toate sa nu ramenti curiosi si sa nu puteti dormi in noaptea asta din aceasta cauza.Prima spune ca era o femeie care tocmai iesea din biserica cu proaspatul sot cand o masina il calca iar ea se sinucide taindu-si capul.A doua varianta:proaspetii casatoriti ies din biserica,se urca in caleasca si pe drum au un accident,mai exact calul ii drobeste capul miresii.A treia:proaspeti casatoriti,isi petrec noaptea nuntii cand sotul face o criza de gelozie,omorand-o si aruncandu-i capul pe un camp.A patra:in noaptea petrecerii mireasa este furata de niste neinvitati,este agresata apoi ii este taiat capul si este ingropat pe un camp(ce-or fi avand astia cu campurile).Si a cincea varianta:doi tineri casatoriti sunt jefuiti in biserica de niste talhari,mireasa este omorata, transata si bagata in saci negri si lasata in cimitir chiar de sotul ei care aranjase totul.A doua zi o femeie gaseste sacii iar mireasa este ingropata in cimitirul Eternitatea, unde a fost si gasita.
Si cum ii povesteam colegei mele de banca despre asta am decis sa mergem sa imi arate si mie unde este mormantul presupusei decedate.Plecam noi doua de la ora de Biologie pe care oricum nu o faceam si ajungem in cele din urma la cimitir.Era o zi de vara, insorita si foarte calda perfecta pentru o vizita in cimitir.Trecem noi de cateva morminte, de fapt erau vreo 70, si dam de niste morminte pe care colega imi spune ca sunt ale soldatilor nazisti.La fel ca si celelalte morminte din zona aceea, crucile erau crapate si chiar rupte, acestea fiind din piatra.Atunci Carmen imi zice ca la ea in sat se spune ca acolo unde crucile sunt crapate sau rupte, pe acolo a trecut necuratul.M-am speriat putin, dar cum sunt foarte nepasatoare am trecut peste.Mergand pe aleile pustii,inconjuarte de morminte ca intr-un labirint, auzim sunete dintr-un tufis, insa era doar un caine care se scarpina.Bineinteles ca ne-am speriat si noi si saracul caine.Mai inaintam putin -aici vine faza soc- si cum am eu privirea mai agera, uitandu-ma dupa mormant, am observat ca era o gropa imensa intr-unul.Si va asigur ca nu era sapata de vreun caine,era un cerc perfect in centrul mormanului de pamant, si imprejurul ei avea putin pamant, deci foarte putin probabil sa fi fost sapata de vreun gropar in stare de ebrietate.Cand am vazut groapa am inceput sa fugim ca disperatele, niste oameni veniti la o pomana minunadu-se de noi, spre iesirea din cimitir dand peste vreo 2-3 babe.Inca ceva important,in cimitir este "o groapa cu oase" intr-un fel de capela despre care se spune ca e foarte bantuita.
Gata cu cimitirul, trecem la al doilea loc bantuit, si anume o vila neterminata dintre Galati si Braila.De ce este neterminata?! Pentru ca se spune ca in acea vila traia o femeie care avea o fiica plecata in strainatate care urma sa se intoarca in tara.Pe drum insa aceasta sufera un accident si moare, mama ei fiind sfasiata de durere renunta la constructia casei si de atunci este adapost pentru aurolaci si vagabonzi notorii.Insa din nevoia de a crea senzationalul a iesit si legenda care spune ca femeia care a contruit casa,a fost blestemata si ca toti care intra in casa vor fi blestemati,casa fiind contruita cica pe un vechi mic cimitir,apartinand altei religii.
Un alt loc bantuit este "Cinematograful Flacara", tot din Galati, care este cel mai tare subiect de bantuiala.A fost construit de nea' Ceasca' si a fost darmat de revolutionari in 89', devenind -logic- un loc pentru oamenii strazii, pana cand in acesta a avut loc un incendiu si au ars aurolacii.Pentru ca si in Rai sunt tot oamenii norilor,au decis sa ramana tot in cinematograful parasit,de acolo auzindu-se tot felul de zgomote si strigate ciudate,si tot asa dand nastere tuturor miturilor.
Alt loc bantuit,imi zice Dana, colega de blog, ca este in Centru'.Mai precis inca o casa bantuita care a fost contruita pe un cimitir vechi.Casa e foarte veche aflandu-se in partea mai old a orasului,de acolo fiind raportate chestii de genul:miscari repetate de obiecte,aparitii ale ectoplasmei si manifestari auditive ale fantomelor.
Trecem si la partea rurala,unde tot colega de blog, clasa si suferinta revine cu o "bantuiala".Ca in fiecare sat trebuie sa fie ceva bantuit si cum cimitirele sunt bantuite din nastere, a venit si randul caselor.Babele stateau la o conferinta pe messenger si barfeau lumea.Asa ca Dana a intrat si ea in conferinta si a auzit ca in sat o nevasta si-a blestemat casa si barbatul, acesta din urma murind.Si se spune ca fiecarui vizitator al casei i se intampla cate ceva.
Acum nu-mi mai aduc aminte de alte locuri bantuite dar promit ca revin cu partea a doua dupa alte documentari.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi, draga, viata noastra e bantuita de intrebarile de genul asta, asa ca nu ai unde cauta ca vezi astfel de locuri la doi milimetri una de alta. Si sa fim mai seriosi, chiar crezi in povestile astea, sunt locurile care sunt asa mai parasite si vi se face voua frica, imaginindu-va fantome si altele.

| TYBY13 a răspuns:

Dk?