| johnww a întrebat:

Salutare, am o bicicleta putin mai veche cu frane pe disc mecanice, problema e ca atunci când pun frana pe fata mi se desface discul de pe roata, mi se desfileteaza. Ce as putea sa ii fac?

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Lul... TARE problema, cine ti-a pus frana aia e dus cu pluta, BINE
indiferent ca tu ai facut-o, afirmatia de mai sus e ABSOLUTA
iar rezolvarea e...
sa ii schimbi latura, sa pui discul pe partea cealalta
iar atunci cand pui frana in loc sa se desfileteze, se strange si mai tare

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

AI MONTAT ROATA GREȘIT acel disc se ține de roată cu ajutorul unui filet
dacă tu ai fi montat roata să mergă în celălalt sens atunci in loc să se desfileteze s-ar fi infiletat nu e logic!?

ia desfa tu de tot acel disck si ia-l in mână și vezi că pe interiorul lui are un filet
acum e logic că intr-o parte se înfiletează dacă îl montezi corect si pui frână

si dacă îl montezi greșit este normal și natural să se desfileteze!\

Solția este să dai rotație roții să o pui cu discul pe partea stângă dacă acum e pe dreapta.

Sau dacă acum este pe partea stângă a bicicletei mută discul pe partea Stângă a bicicletei si așa nu o să se mai desfileteze când te apuci cu frâna de ea ci filetul se va infileta

| Mihai0101 a răspuns:

Pai n-a avut nici o siguranta la sistemul de prindere sigur a avut dar cand a fost desfacuta nu sa mai pus inapoi!
Pune o poza aici cu discul in detaliu: Poti folosi IMGUR online sa pui pozele

| Antton a răspuns:

Montaj greșit du-te la un service autorizat de biciclete