| catalin9412 a întrebat:

Salutare. Am o mare problema.
Tocmai am rupt legătura cu un asa zis prieten care de mult timp căuta să îmi fure iubita. În timpul relației cu fata respectivă acest "prieten" al meu mereu cauta sa se bage în seama cu ea și ea i-a răspuns la avansuri ca să zic asa. Când am văzut ca lucrurile merg aiurea sincer sa fiu eu am vrut sa fac niște gafe în relație ca ea sa îmi dea papucii. Mi-a dat papucii și băiatu asta după vreo luna de zile de la despărțirea noastră s-a pus cu ea în relație, asta s-a întâmplat la început de octombrie și la scurt timp am avut o discuție cu amândoi și am rupt legătura cu ei.
Problema e următoarea: de ceva timp ei ma hărțuiesc, îmi dau mesaje de amenințare, ma suna de pe alte numere, ma așteaptă sa ies de la muncă și ma amenință, mi-am găsit și masina zgâriata în parcare.
Nu știu ce sa fac. Omul asta cauta sa îmi facă rău și îmi spune ca el îmi face felul și la politie când m-am dus nu pot sa fac nimic ca unchiul lui e nu știu ce șef în politie, are și în justiție pile asa ca nu știu ce sa fac. Singura varianta e sa plec din oraș, dar nu știu cum sa fac ca asta ma urmărește peste tot. Îmi lasa biletele în parbriz ca nu pot sa ii fac nimic ca el are oameni sus puși și nu pot sa fac nimic...
Va rog spuneți-mi și mie ce sa fac ca sunt disperat. Voi ce ați face în locul meu?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cu inregistrari, capturi de ecran cu orice dovezi sa te fi dus la Parchet, daca esti intr-un sat sau oras mic sa te duci la "judet" la "instanta" mai mare! Nu are ce sa mai faca unchiul lui ca nu e stapanul tarii, oricand va suna unul mai mare, unchiu o sa il ia de urechi pe nepot!
Sau poti sa stai cu capul aplecat si un tiriplici sa isi bata joc de tine in continuare.
E clar ca e un castravete (din argou aici, insemnand fraier, lipsit de caracter sau de personalitate) care nu are ce face, adica adolescent de 2 lei, oamenii maturi nu se razbuna pe fostii si nu fac chestii de astea de nimic.
Eu as fi facut altceva dar nu vreau sa scriu aici ce sa instig la violenta si altele asemeni.
Vezi primele randuri!

| sammie a răspuns:

Realizezi ca poate sa fie si presedintele Angliei unchiul lui si tot trebuie sa ia masuri. El nu a luat jobul ala asa pe ochi frumosi. Si stie cum sa lucreze odata ce nu a fost dat afara de acolo in a doua zi. Pilele nu ajuta prea mult.
Deci odata ce masina ta a fost zgariata nu ar trebui sa te mai intereseze de nimic si sa te duci direct acolo.

| blaskievics a răspuns:

Cel mai bine este sa te intalnesti cu ei si sa le spui ca nu ai treaba cu ei sau relatia lor. Nu te intereseaza si ai trecut peste. Pentru tine a fost doar o experinta proasta care nu mai vrei sa o ai vreodata. Scrie-le sau suna-i si spune-le. Insista si la un moment dat se satura.