| Bartulov a întrebat:

Salutare, nu inteleg ceva, cand termini examentul national pentru a intra la liceu, media pentru a intra la liceu e cea mai mica produsa de un elev din anul precedent?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu au legatura mediile de anul trecut cu mediile de anul acesta, acelea sunt doar orientative, pentru a vedea media minima cu care s-a intrat anul trecut si a socoti sansa aproximativa de a intra la acel liceu cu media pe care o ai.
Repartizarea computerizata se face strict in ordinea mediilor de admitere din acest an, pana se completeaza locurile, si cred ca acestea vor fi ceva mai mici decat cele de anul trecut.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mediile de anul trecut ( sau din anii anteriori ) sunt doar ORIENTATIVE!
NU au legătură cu mediile de anul acesta...

Cel mai probabil, va fi o scădere la unele licee/profile, media va scădea cu maxim 0, 5-1 p : deci la un liceu la care s-a intrat cu 8.90, e posibil ca să se intre cu 8.50 - minim 7.90 :)

Repartizarea computerizată se realizează în 15 iulie, se afişează în 16 iulie; iar în perioada 17 iulie-25 iulie 2014 trebuie să mergi să-ţi depui dosarul la liceul unde ai fost repartizat/ă!

Repartizarea computerizată se face în ordinea mediilor şi a preferinţelor scrise în Fişa cu opţiuni!

Vezi "Algoritmul de repartizare în licee 2014" la linkul oficial :
http://admitere.edu.ro/Info/algoritmul_de_repartizare_2014.pdf

Vezi alte detalii în "Broşura Admiterii 2014" de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

Toate cele bune.

| BeeaBeea a răspuns:

Daca te referi la media de admitere de anul trecut, atunci aia e media cea mai mare cu care s-a intrat anul trecut.

| ionuttt11 a răspuns:

Da