| djacido a întrebat:

Sarbatoriti Halloween-ul? Cum va costumati?

Răspuns Câştigător
| MysticWayz a răspuns:

Eu sarbatoresc Halloween-ul in fiecare an! de obicei ma costumez in vrajitoare, anul trecut m-am costumat in vampir, si anul acesta voi fi Moartea. Imi place Halloween-ul

5 răspunsuri:
| cristianorudi7 a răspuns:

Halloween nu e sarbatoare

| Psihiatra a răspuns:

L`am sarbatorit ieri la scoala si m`am imbracat intr-o rochie de mireasa, m`am dat cu pudra si mi-am facut o pata de "sange" pe gat si am zis ca`s moarta tongue am castigat locul 1winking

| TiMan a răspuns:

Nu si nici nu am de gand...Halloween-u e o traditie americana(nici la ei nu e sarbatoare) si oricum cred ca ne-au "invadat" prea mult americanii cu limbajul, fast-food, haine, etc. In perioada Halloween-ului sunt cei 2 Sfinti Dumitru; cati copii de 13-15 ani stiu asta? Mai putin de 20% ca de...restu' se pregatesc de Halloween

| Unique_8782 a răspuns:

Halloween-ul era o sărbătoare păgâna sărbatorită de celţi, strămoşii englezilor şi ai francezilor de azi, de câteva mii de ani. Oamenii sărbătoreau încheierea verii şi intrarea într-un nou an. Ei credeau că, pe data de 31 Octombrie, stăpânul întunericului si al morţii numit Samhain chema spiritele celor care au murit în anul care trecuse. Preoţii păgâni –numiţi druizi – aprindeau focuri la marginile satelor sau în păduri şi aduceau tot felul de sacrificii zeului lor Samhain ( care era de fapt satan). Ĩi ofereau (aruncând în foc) bunuri materiale, sacrificii de animale şi chiar copii. Spuneau că aceste sacrificii vor îndepărta diferite blesteme.
Ĩn această noapte, druizii spuneau că ghicesc viitorul, făceau diferite ritualuri şi incantaţii. De exemplu, puneau mere într-un vas cu apă şi prima persoană care prindea cu gura un măr, se spunea că va avea noroc în anul următor.
De asemenea, bazându-se pe frica oamenilor faţă de spirite, druizii mergeau din casă în casă, ducând cu ei nişte gulii sau napi turceşti sculptaţi în forme de demoni ( de unde dovlecii ciopliţi de azi). Ei cereau diverse mâncăruri iar, dacă nu le primeau, îi blestemau pe oamenii din acea casă. De aici vine expresia „Trick or treat!" care înseamnă de fapt
,, Ne daţi sau veţi fi blestemaţi!"

eu nu "sarbatoresc" asa ceva!

acum stiu c`o sa primesc 1001 de " stupid " oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Noi am facut o petrecere de halloween ieri la scoala si au fost multe costume:moartea, dracusori, vrajitoare, tiganci, mirese moarte, sotia lui frankenstein, frankenstein, zombi, mumii...

sper ca ti-am fost de ajutor