| DimLight a întrebat:

Spuneti-mi de ce sa nu ma sinucid

Răspuns Câştigător
| PVAAVU a răspuns:

Viața e o șansă – nu o lăsa să se piardă!

Viața e frumoasă – admir-o!

Viața e bucurie – gust-o din plin!

Viața e un vis – transformă-l în realitate!

Viața e o sfidare – înfrunt-o!

Viata e o datorie – împlinește-o!

Viața e un joc – joacă-l!

Viața e prețioasă – ai grijă de ea!

Viața e o bogăție – păzește-o!

Viața e dragoste – bucură-te de ea!

Viața e un mister – încearcă să-l pătrunzi!

Viața e o promisiune – n-o lăsa neîmplinită!

Viața e tristețe – treci peste ea!

Viața e un imn – cântă-l!

Viața e o luptă – accept-o!

Viața e o tragedie – fii tare!

Viata e o aventură – îndăznește să ți-o asumi!

Viața e fericire – fii astfel încât să o meriți!

Viața e viață – ocrotește-o!
Cred ca ai intrebat ca sa vezi cine sare in ajutor, nu.Si acum traiesti, deci nu vrei sa te sinucizi (fiindca nu ne-ai spus motivul).

64 răspunsuri:
| Dominicc a răspuns:

Corect, te poti sinucide :) nu avem nevoie de oameni ca tine, cu ganduri de genul. Lasa loc celor care apreciaza viata si abia mai au timp sa isi puna toate visurile in aplicare.

numai bine
http://visualeffect.org/

| DimLight explică (pentru Dominicc):

Iti mai trebuia si cont de dribbble laughing app cat faci pe luna din design?

| Dominicc a răspuns (pentru DimLight):

In primul rand nu lumea e de vina ci atitudinea ta cu care o vezi. Toti suntem satui de ea si iti inteleg buba, si eu am avut momente de genul insa nu ajung sa imi pun intrebari de genu.Ideea e simpla, schimba-ti mentalitatea, daca nu poti schimba lumea.

Lasa-i sa creada in ce vor, nu te framanta pe tine asta, deocamdata. Tu fa-ti un scop solid, munceste pentru el si sa ajungi la el. Restul e nul.

Se poate face orice, si in ro cat si in afara. Limitel sunt doar mentale si in cap, puse de tine.

poti sa crezi ca nimic nu merge si atunci nimic nu va merge happy
sau poti sa faci sa mearga lucrurile.

Tu te chinui pentru ca asa e la inceput de drum. Cei care obtin orice fara sa munceasca pntru el sunt lucruri nmeritate si vin timpul cand vor disparea, insa tu daca te pricepi la ceva e imposibil sa nu reusesti sa faci ceva semnificativ.

cum am mai zis.
poti sa crezi ca nimic nu merge si atunci nimic nu va merge happy
sau poti sa faci sa mearga lucrurile.

Numai bine

| DimLight explică (pentru Dominicc):

Multumesc, tie si celor care ati luat parte la acest mic experiment; experiment pentru mine cat si pentru voi; nu am scris acel mesaj cu intentii suicidale sunt bine si in curand voi fi si mai bine asa cum sper ca sunteti si voi happy

| BlackRose08 a răspuns:

De mere.

| ShNySnYGer a răspuns:

Nu are rost.Viata e frumoasa chiar daca nu o vedem asa
Toate prin ce am trecut au un rost!

| DeeeaA a răspuns:

Pentru ca ceea ce te asteapta este imprevizibil, pentru ca fiecare clipa conteaza si pentru ca intr-un timp scurt se pot intampla foarte multe lucruri si vei ajunge sa uiti de tampenia asta! Nu da dovada de lasitate incercand sa te separi de tot! big grin

| ZambetulNebuniei a răspuns:

De ce as face asta?

E viata ta, tu trebuie sa iti dai seama ca merita sa lupti si sa suferi pentru ea.

Degeaba iti zic eu ca: Nu merita, ca ai o singura viata etc.
Tu trebuie sa-ti dai seama de asta.

Trebuie sa stai si sa te gandesti: daca exista un lucru, o fiinta, pentru care merita sa traiesti. Trebuie sa-ti aduci aminte de momentele frumoase si trebuie sa te gandesti ca daca o sa mori, nu o sa mai ai parte de altele.

Inteleg, sunt anumite momente, in care iti vine sa arunci tot, in care vrei sa renunti la tot. Lumea e plina de jigodii, numite oameni.
De cate ori, nu am vrut eu sa ma sinucid si am doar 17 ani? Poate sunt eu un om prea pesimist, poate nu vad eu lumea decat in nuante de negru si gri, dar lumea asta nu e dreapta.
M-am saturat sa fiu luat de prost si de fraier, pentru ca sunt bun, pentru ca las de la mine!

Totusi, mereu a fost ceva, care m-a oprit sa ma sinucid (desi mi-am pierdut respectul pentru viata si nu imi pasa daca o sa mor in urmatoarea secunda): dorinta de a le arata altora ca desi sunt un om bun, pot sa reusesc.

Sclavia, vorbesti de sclavie, vorbesti de parca sa ai o viata normala e un lucru rau...
Nu confunda serviciul cu sclavia. Vrei sa nu fii un slac, fi inteligent, invata cum sa reusesti.

Presupun ca nu vrei sa pocnesti din degete si sa ajungi sus. Stii ca toti oameni care sunt "sus" au muncit (ei sau altii, dar au muncit), indiferent ca au facut-o legal sau nu, au muncit.
Eu nu te opresc sa te sinucizi, nu are rost sa ma pun contra dorintei tale.

Iti inteleg frustrarea. Crezi ca mie imi place ca niste "dobitoci" au tot ce vor, fara sa miste un deget?
Nu imi place, nu suport ideea asta. Daca te agiti si te sinucizi, crezi ca o sa rezolvi ceva?
Vrei sa schimbi ceva?
Reuseste sa ajungi in "varf" (prin toate mijloacele posibile, daca iti doresti asta asa mult) si fi tu schimbarea!

Oricum, e viata ta, fa ce vrei cu ea!

| PedoBarbie a răspuns:

Eu zic să o faci.

| DimLight explică (pentru PedoBarbie):

Nu inainte sa te vad ca exemplu pe tine.

| fuzzer a răspuns:

De ce sa nu te sinucizi?
Poi sa luam altfel situatia, "viata", acest dar divin pot spune, l-ai primit de la cineva/ de undeva.Prin urmare tu esti dator/datoare, sa faci ceva intelept cu aceasta "viata".

| Grimmjow69 a răspuns:

Sinuciderea niciodată nu a fost o opțiune. Cu sinuciderea nu se termină problemele ci abia se încep, sinucigașii au parte de mânia lui Dumnezeu pe când puteau avea parte de mila Lui. Sinucigașii ajung în iad, pe când fiecare poate alege să trăiască o veșnicie cu Dumnezeu. Alegerile noastre de acum ne determină viitorul.

| Andr3y25 a răspuns (pentru Grimmjow69):

Si tu chiar crezi in asa ceva laughing Ba asta DimLight sinucidere placuta (lama, sau sariutra de 10 puncte in scafarlie )BAFTA! CA daca te sinucizi ti se taie filmu si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca viata e frumoasa iar tu trebuie sa fi optimist/a happy

| HaLoGeNNN a răspuns:

Pentru ca viata e un dar de la Dumnezeu si nu trebuie sa-ti bati joc de el.

| kzd a răspuns:

Daca te sinucizi iti faci mai mult rau, plus ca daca te sinucizi din start nu mai poti sa iti indrepti viata pe care o ai. Plus ca asta e cel mai mare pacat.
Mai bine iti dedici viata in ajutarea oamenilor. Si o sa te simti mult mai bine. Bucura-te de ce iti ofera lumea acaesta, Soarele, natura.

| Florincrap a răspuns:

Pentru ca ai o viata de trait. Viata este frumoasa! happy Iti recomand sa vizitezi, de urgenta, un psiholog. El te poate ajuta.

| PVAAVU a răspuns:

Toate cate-s in lume au bune si rele.Iar a te sinucide e un pacat de neiertat fata de Domnul, care nu te va primi la el daca faci asta.Asteapta si ai sa vezi binele. Daca vei trai cu credinta la Dumnezeu toata viata, te ve primi la el.In + nu stii cat de departe poti ajunge cand refuzi.Deci refuzi sinuciderea; asa ajungi departe cu cele bune.

| DimLight explică (pentru PVAAVU):

Nu ma intereseaza fanteziile celor ce cred in religii idioate! trebuie sa recunoasteti ca sunteti inabili sa puteti supravietui fara o credinta in ceva "superior" atunci cum vine ca aceeasi credinta a mea in "sinucidere" si viata in libertate e aberanta insa a voastra nu?!

| PVAAVU a răspuns (pentru DimLight):

Sa nu mai zici ca a fi crestin e o prostie!crying(((Daca parintii tai sunt crestini, si tu trebuie sa fii din respect pentru ei+ca trebuie sa te iei dupa parintii tai cand vine vorba de religie!

| PVAAVU a răspuns:

Deci ai intrebat ca sa vezi cine sare sa te ajute?

| MetalHead04 a răspuns:

Ca viata e frumoasa copile.

| Armenianeek a răspuns:

Pentru ca ai o singura viata si nu o mai primesti inapoi!

| Romeo44 a răspuns:

Oricum mori, de ce sa te sinucizi?

| DimLight explică (pentru Romeo44):

Pentru ca de murit poti muri si la 88 de ani fiind o leguma puturoasa insa viata nu merita traita decat daca e asa cum iti place

| CoriiMonsterr a răspuns (pentru DimLight):

Auzi știi ceva? sinucide-te și gata faci un bine planetei ce atât crezi că numa tu ai o viață de rahat? păi noutăți! alții poate au o viață mai grea ca tine și nu fac cum faci tu oricum știi care e problema ta? DRAMA QUEEN! revino-ți odată dacă, cauți atenție noi deja ți-am acordat prea multă.

| DimLight explică (pentru CoriiMonsterr):

Nu sunt "Drama Queen" sunt realist, traim intr-o tara de rahat pentru ca prea multi cred in vorba "capul plecat sabia nu-l taie" prea multi oameni fara coloana vertebrala sau ****; daca ii impusti te cred nebun la fel daca vrei sa te sinucizi, daca poti observa toate nedreptatile din jurul tau nu crezi ca e datoria ta sa faci ceva?! uras oamenii care isi accepta soarta si spun ca lasa ca bine ca nu e mai rau, serios?! ia uite la altii cat de mult mai bine se poate, de ce sa accept sa taiesc intr-o lume in care altii isi permit orice iar eu sa ma chinui ca prostul sa le obtin?!

| CoriiMonsterr a răspuns (pentru DimLight):

Păi atunci FĂ CEVA ÎN PRIVINȚA ASTA! nu sta și te plânge. Crezi că numai tu te chinui? dacă nu îți convine du-te în altă țară și fă bani nu te plânge ca un copil de 3 ani! dacă nu știi o limbă atunci e vina ta că nu ai învățat.Deci per total TU îți faci viața grea.Viața nu e grea dacă știi cum să o iei.Tu singur îți pui piedici. Dacă nu ai fost în stare să termini o școală și să ai un serviciu cât de cât ok e vina ta. Oricum nu mai sta și te plânge că nu rezolvi nimic cum am zis ai 3 ani?

| CTLN a răspuns (pentru DimLight):

Gata DimiLight! Cam toti ti-am acordat atentie! Asta voiai? astaai obtinut tongue du-te si fa ce vrei daca atat gandesti atat faci happy

| Romeo44 a răspuns (pentru DimLight):

Pai poti sa iti faci tu viata sa fie mai frumoasa, incearca sa treci peste neplacerile vietii. Poate traiesti intr-un loc unde sunt numai nenorociti mai bine schimba locul si incearca sa devi mai social cu oameni ca pe mine foarte mult m-au ajutat prietenii.

| Armenianeek a răspuns (pentru DimLight):

Atunci de ce ne ceri parerea noua daca tu o ai tot pe a ta?!

| PVAAVU a răspuns (pentru Armenianeek):

El nu mai vede motive sa traiasca si trebuie sa-i dam noi unul.Sau toti ii spuneau sa nu se sinucida, si voia sa vada cine-i de acord cu el.Sau voia sa vada cati oameni se inghesuie pe net pentru a salva o singura persoana.Se vede ca asta e motivul (traieste si acum), deci e clar ca voia sa vada cati oameni vor sa ajute un om ca el.

| Romeo44 a răspuns:

Imi pare rau ca vrei sa te sinucizi.Mai bine nu o faci pentru ca in viata sunt lucruri rele si lucruri bune. Daca vrei uite id-ul meu:id_alex99 poate reusesc sa te scot din starea asta.

| DimLight explică (pentru Romeo44):

Cum am spus mai sus(citeste unde am mai raspuns), merci de reply si intentia mea principala nu e sa ma sinucid ci sa primesc raspuns la o astfel de intrebare;

| UndergroundFolklore a răspuns:

Da' sinucide-te.Nu te opreste nimeni.

| Andrey3oo7 a răspuns:

Frate nu ma lua pe cunostinta sau de dusman dar tu borbesti serios? Daca vorbesti serios.Ai o viata de trait ai prieteni si familie! Daca nu nu mia fa din astea ca sperii userii si TPU. Ma mir ca au acceptat sa postezi intrebarea dar faza e ca ei credeau ca e o gluma...

| patriiiii89 a răspuns:

Pentru ca ai o singura viata, iar sinuciderea este un pacat pe care Dumnezeu nu il iarta indiferent de cat bine ai facut in viata ta. Traieste-0ti viata!

| xesusn a răspuns:

Pentru ca e cel mai mare pacat si cea mai mare prostie.Intorci spatele lui Dumnezeu.Viata trebuie sa o traiesti atatea zile cate ai.

| Denis505 a răspuns:

Nu ai motive, viata si asa e de ****; mai bine te sinucizi dao naibii, din partea mea te poti sinucide fara probleme si ai un like pe site-ul la protv de la mine cand apare stireawinking

| DimLight explică (pentru Denis505):

Likeurile nu ma impresioneaza cu nimic, daca spuneai ca donezi 10000euro unui copil cu nevoie de un transplant sau unor copii cu nevoie de eduatie poate miscam un deget.

| Denis505 a răspuns (pentru DimLight):

Daaa...daca as avea macar 1000 de euro pentru mine as mai zice ...aia care fura de la stat miliarde de euro ar trebui sa doneze 10000 de euro, altii poate nu au de unde big grin

| EleSimoo a răspuns:

Asta nu e solutia, nici daca ai cea mai mare problema din lume...
Totusi, sper ca nu vorbesti serios.

| DimLight explică (pentru EleSimoo):

De ce sa accepti o soarta de muncitor (servitor pentru altii)?! si apoi daca o accepti si iti lasi ineplinirea dorintelor pentru mai incolo (poate peste ani) atunci nu ar merita ca toti cei care nu au vrut sa te ajute ignorandu-te sau pur si simplu fancandu-ti mai mult rau decat bine sa sufere?! nu ar merita si ei o nedreptate?! pana la urma traim intr-o lume plina de nedreptati, de ce sa incerc sa fiu cel drept printre cei mai putin drepti?! nu m-ar ajuta cu nimic, iar pai probabil ca nici nu ar conta pentru ca as duce o viata normala(chiar daca doar in aparenta) iar pentru ceilalti n-ar insemna prea mult

| EleSimoo a răspuns (pentru DimLight):

A, deci nu ai cea mai mare problema din lume.
Pai daca nu vrei "sa accepti soarta de muncitor", incearca sa schimbi ceva, cauta solutii! Nu alege calea cea mai simpla...

| DimLight explică (pentru EleSimoo):

De ce nu?! si crezi ca asta e cea mai simpla cale?!

| EleSimoo a răspuns (pentru DimLight):

Daca nu e cea mai simpla cale, atunci caut-o pe cea simpla.
Bine, hai ca nu ajungem nicaieri.

| CoriiMonsterr a răspuns (pentru DimLight):

Întrebările de genul sinucidere se pun la psiholog sau psihiatrii în cazul tău nu într-o comunitate de useri.Ție îți place ca lumea să îți spună că ai nevoie de psihiatrii? serios ai o problemă gravă cu atenția suferi de ivizibilitate acută cred...și eu sunt invizibilă și nu mă deranjează PENTRU CĂ AȘA SUNT EU! nu mă dau rotundă, sau ca tine postez probleme cu sinuciderea pe net doar ca să am parte de atenție ai nevoie de o mare palmă de la cineva în momentul ăsta.

| Romeo44 a răspuns (pentru DimLight):

Poti incerca sa schimbi lumea, sa faci o comunitate de oameni cu scopul de a schimba lumea si sa incercati sa va indepliniti obiectivul.

| PVAAVU a răspuns (pentru CoriiMonsterr):

El e sensibil mai.

| bloodandpride a răspuns:

Interesant e faptul ca ai pus intrebarea la categoria ''Timp liber'' laughing

| DimLight explică (pentru bloodandpride):

Este, nu-i asa?! totusi cred ca doar in timpul liber te poti sinucide nu si altcandva

| bloodandpride a răspuns (pentru DimLight):

E daaa.Te poti sinucide si in timpul meciului,si la serviciu,si la masa,si la scoala,si in parc, si in pat, si in timpul sexului, si in avion, si in tren.Oriundeee.Numai ai grija sa nu dai de gandit altora, pentru ca iti poate compromite actiunea.Eu nu iti dau sfaturi, ca nu vreau sa te am pe constiinta, da?

| PVAAVU a răspuns (pentru bloodandpride):

Vrea sa se sinucida in timpul liber.

| roxystomp a răspuns:

Mai bine spune-ne tu de ce te-ai sinucide, apoi iti zicem noi de ce nu.

| G510 a răspuns:

Nu merita sa te sinucizi pentru ca ai o viata de trait! Daca ti-a intrat un obstacol in viata nu te da batut! Lupta si vei invinge! Daca ai ceva pe suflet ( de exemplu te-a parasit prietena/prietenul ) atunci iti spun ca timpul le rezolva pe toate! Dece ma rog vrei sa te sinucizi?

| CTLN a răspuns:

Esti idiot/idioata? De ce sa te sinucizi? Ai o viata de trait! Viata e frumoasa..chiar daca treci prin bine sau rau! Offf Doamne! Ce mai dai pe pamantu asta! i-auzi la el/ea! Sa se sinucida! Ia ma si stai alaturi de familie si traieste-ti viata cu bune si cu rele! mai le faci si necazuri parintilor! Ii distrugi de tot ..nu te gandesti putin la ai tai? Pe langa tine mor si ei cand aud ca te-ai sinucis! Ia si viziteaza un psiholog bai fato/baiatule!

| DimLight explică (pentru CTLN):

De ce sa ma gandesc la ei? nu e dreptul meu sa aleg asupra mea? m-am nascut sclav?! de ce sa vizitez un pshiholog? nu m-ar ajuta cu nimic, poate doar sa ma trimita la un psihiatru sa imi dea pastile de prostit

| CTLN a răspuns (pentru DimLight):

Da chiar esti idioata/idiot laughing