| DeeaDeiutza15 a întrebat:

Va rog ajutor! Am o catelusa si nu stiu ce a apucato de cand o prietena i-a zis prinde hotul de atunci tot latra pe uni oameni si nu mai stiu ce sa fac imi puteti spune cum sa o invat sau sa fac cumva sa nu i mai latre?
Si sincera sa fiu nu cred ca va fi usor caici ma si trage pe mine cand e in lesa!

6 răspunsuri:
| Beastboy a răspuns:

Cand vine cineva pe la tine(cand suna la usa) si ea latra mai intaio spune-i sa taca. daca tot latra pune mana pe spatele ei prusc( fara sa o lovesti)-doar o atungi putin. o sa taca pe moment. dupa ce intra persoana in casa ea iar o sa latre. tu pune-i iar mana pe spate dar f brusc zicandu-i sa sta cuminte. asa faci de mai multe ori. in vreo cateva zile nu o sa mai fie agitata cand intra cineva la tine. aa dar am o chestie: daca tu nu esti hotarata cand o atungi si esti agitata nu o sa functioneze. trebuie sa fii calma si hotarata. succeswinking

| Elenush_2511 a răspuns:

Andreeadeea1999 cred ca ar trebui sa vorbesti cu prietena ta

daca de tine nu asculta cand ii spui ceva atunci pune-o pe prietena ta sa o invete sa nu mai latre

cum a ascultato atunci cand ia spun prinde hotul cred ca o va asculta si acum

dar asta depinde si de cant de mica este catelusa

de obicei cateii cand sunt mici invata mai repede

| SteFaNiaPiZzy a răspuns:

Cand prietena ta i-a spus cainelui tau ca vine hotul, de atunci crede ca e mereu hotul. De asta latra. Ca sa nu mai latre trebuie sa te joci cu el/ea si sa ii explici. Asa se intampla la rasa mea Giobanesc German-Caine Lup. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| mada_6784 a răspuns:

Nu ii poti face nimic...asa sunt ktzelujii.io am un kine iar la unele persoane pe care nu le suporta le mujk, latra...incearca sa fii mai apropiat de el; x.asta este parerea mea :p fundita

| mada_6784 a răspuns:

Mai multa incredere in cainele tauwinking

| anuta_7936 a răspuns:

Incerca sa stai mai mult cu el si cand sta la altcineva imbrate si latra ii spui cainelui ca nimeni nu ii face nimic mult succeslove struck imi plac la nebunie caini si il pup peal tau