| Andrei_Andrei_1995_IX0J a întrebat:

Va rog spuneti cum se joaca poker (regulile cum trebuie sa joc) si cum se afla castigatorul dupa ce toti punem cartile jos

1 răspuns:
| Lucică1998 a răspuns:

Exista 2 tipuri de poker, cunoscute pe la noi ca: poker cu 2 carti si poker cu 5 carti, dupa numarul de carti pe care le primeste un jucator la inceputul partidei.
Poker-ul cu 2 carti:
-la inceput toti jucatorii pariaza o anumita suma prestabilita, numita "masa"
-apoi se impart cartile(cate 2 de caciula)
-in functie de ce carti ai poti sa pariezi sau sa "te arunci", adica sa iesi din joc pentru o runda (de asemenea exista exceptia cand poti sa nu faci nimic, dar asta doar in cazul in care esti ori primul, ori niciunul dinaintea ta nu a pariat, in cazul acesta ori bati in masa ori spui "check")
-apoi dealer-ul scoate trei carti din pachet si le pune pe masa cu fata in sus, aceste carti pot fi folosite de toti jucatorii in acelasi timp, in combinatie cu cartile din man, de asemena si la aceasta tura se poate paria, se poate iesi din joc, sau se poate spune "check"
-apoi dealer-ul mai scoate o carte din pachet si se repeta partea cu pariurile
-acest pas se mai repeta o data, la final trebuie sa fie 5 carti pe masa intoarse cu fata in sus
-dupa ce a pariat toata lumea si in ultima tura se pun cartile jos si se determina castigatorul (o sa dezvolt aceasta parte la final)
P.S. la fiecare tura de pariere se va paria pana cand toata lumea a pus aceeasi suma, adica daca tu ai pariat 5 lei si urmatorul dupa tine a pariat 10 lei tu trebuie sa te arunci sau sa pui inca 5 lei.
Poker-ul cu 5 carti:
-se plateste "masa", apoi se impart cate 5 carti de caciula
-apoi in functie de ce carti ai poti sa pariezi, sa te arunci sau sa spui "check"(in aceleasi circumstante ca mai sus)
-apoi fiecare jucator poate schimba una, doua sau trei carti din cele 5 cu un numar egal de carti din pachet, dupa care se mai pariaza o data in functie de ce carti ai primit
-dupa terminarea pariurilor se vor pune cartile jos si se va determina chastigatorul

Castigatorul la poker se determina in functie de ce combinatii de carti are acesta. Combinatiile sunt urmatoarele, de la ce-a mai mica la cea mai mare:
-O PERECHE (adica 2 carti de acelasi numar)
-DOUA PERECHI
-TREI CUIE(adica 3 carti de acelasi numar)
-QUINTA(5 carti consecutive, daca ai cartile mai mici decat un adversar care are si el quinta atunci castiga el)
-CULOARE(5 carti de acelasi semn, de exemplu 2, 7, 9, J, A, toate de inima rosie)
-FULL HOUSE(3 cuie si o pereche in acelasi timp)
-CAREU(4 carti de acelasi numar)
-QUINTA MICA(quinta combinata cu culoare, dar cartile sunt sub 10)
-QUINTA MARE/ROIALA(la fel ca quinta mica, dar cartile sa fie mai mari ca 10)