| elena a întrebat:

Vreau sa fac, singura, o fantana arteziana, de camera, cu scoici si melci, ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Scuza-ma am postat inainte de a termina. Raspunsul de mai sus te poate ajuta sa vezi cam de ce ai nevoie - si este in limba romana. Urmatorul tutorial este un filmulet foarte bun, dar din nefericire este in engleza. Este adevarat ca amandoua fantanile sunt mari - de gradina, dar functioneaza pe acelasi principiu si cele mai mici
http://video.acasa.ro/......curte.html

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este un pic mai complicat... necesita cunostinte de zidarie, de instalator si cunostinte electrice. Mai degraba cumpara una gata facuta.

mlm
| mlm a răspuns:

Buna ziua, depinde cu ce vreti sa va ajutam, eu ma ofer sa va dau o mana de ajutor, important este sa-mi spuneti de ce aveti nevoie, ce sfaturi v-ar fi utile.

| sym0nyck a răspuns:

Ati spus ca o faceti singura, de ce sa va mai ajute cineva?:p

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu te pot ajuta cu scoici si melci, sa le mancam ca aperitiv inainte de a ne apuca de treaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

He he...asa rau v-au suparat vecinii?

| sven1 a răspuns:

O fantana arteziana se compune din doua parti principale, partea decorativa si partea tehnica.de la bun inceput trebuie foarte bine gandit totul pentru ca aceste doua parti sa se intrepatrunda armonios iar rezultatul sa fie cat mai bun, in sensul estetic. un desen fie el si `grosolan` este absolut necesar inainte de a va apuca de treaba, iar dupa ce veti alege varianta finala a acestuia veti putea hasura chiar si culorile dorite, in acest fel stiind exact ce cautati cand veti merge la un Hornbach sau Brico Store.In afara de pietre de diferite culori si adezivii necesari, tot acolo, la raionul `casa si gradina` veti gasi cateva modele de pompe pentru aceste fantani, cu capacitati de la 500 litri pe ora in sus. Cea care va trebuie dvs. este chiar aceasta, una mai mare nefiind utila pentru interior.Pretul ei este in jur de 60 ron, incluzand conexiunile dar nu si furtunele.Pe urma, trebuie sa realizati partea bruta a fantanii, un fel de temelie pe care veti aplica piatra decorativa dorita folosind adezivi de tipul Ceresit CM 11 sau CM 9, acestia fiind foarte rezistenti la apa, in timp. Un saculet de 20 kg costa in jur de 20 lei. Spor la treaba!

| bludeco a răspuns:

Buna Elena, mi-ar face placere sa te ajut cu niste sfaturi si idei pentru realizarea fantanii, daca nu ai terminat-o inca :) In mod sigur este nevoie de mai multe detalii privind fantana pe care ti-o doresti si spatiul in care vrei sa o amplasezi. Pentru inspiratie poate te ajuta site-ul www.fantanideinterior.ro
Cu cele mai bune ganduri, Vlad Kiritescu