| ------ a întrebat:

Vreau si eu niste retete pentru prajituri usor de facut, cine ma ajuta?

5 răspunsuri:
| εїз a răspuns:

Prajitura de căpşuni, este foarte bună :

Prajitura cu Capsuni

Ingrediente:

■iaurt 250 gr.
■doua oua
■zahar100 gr.
■unt 50 gr.
■faina 125 gr.
■gris 125 gr.
■o jumatate de pachetel de praf de copt
■trei linguri cu dulceata de capsuni
■frisca 1/4 kg
■capsuni mici 0. 3 kg
■zahar pudra 1 lingura
Mod de preparare:

Prajitura cu capsuni – In timpul in care se incalzeste cuptorul, amestecati iaurtul, ouale si zaharul cu untul inmuiat. Adaugati faina, gris, praf de copt si amestecati. Turnati aluatul intr-o forma de tort unsa cu ulei si puneti-l la copt pentru aprox. 45 de min. Lasati blatul la racit, taiati-l in doua pe lat, dupa care ungeti o jumatate cu gem si adaugati blatul superior. Spalati capsunile la jet puternic de apa si lasati-le sa se scurga intr-o sita, curatati-le de frunze si taiati-le pe jumatate. Intindeti un strat de frisca peste blat, dupa care puneti fructele si presarati cu zahar pudra.

| danteluta a răspuns:

Tiramisu e o reteta usor de facut si foarte buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inceara niste clatite. doua oua, doua cani de lapte, un praf de sare, si faina pana cand compozitia devine ca o smantana subtire
si mai departe cred ca stii happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

UIte niste site uri. http://www.prichindelulmeu.ro/site/index.php?menuId=384... http://www.elady.ro/forums/index.php?showtopic=2979 Alege ce ti se pare mai simplu.Succes la gatit!:-*