| AmUsED7bOy a întrebat:

Sunt nou pe tpu.Imi puteti zice si mie zice care sunt beneficiile fundelor? Daca strang cat mai multe ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| Maysa a răspuns:

Servus!
Funda = 100 de puncte = te ajută pentru a crește în rank.

Cum mai câștig puncte?
Dacă ești logat și oferi răspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, câștigi puncte și prin voturile primite pentru răspunsurile tale. Trebuie să ai în vedere faptul că și pe TPU calitatea primează - cu cât răspunsul pe care îl dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant cu atât vei primi mai multe voturi pozitive.

• Pentru un vot "inteligent" sau "folostor" care îl primești la un răspuns, valorează un punct;

•Pentru postarea unui răspuns aprobat primești 50 de puncte;

•Pentru un răspuns care este declarat câștigător de către un alt utilizator, primești 100 de puncte;

De asemenea, se acordă puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un răspuns:

• primul răspuns → 50 puncte

• al doilea răspuns → 40 puncte

• al treilea răspuns → 30 puncte

• al patrulea răspuns → 20 puncte

• al cincilea răspuns → 10 puncte
Succes!

9 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! si bun venit pe TPU..cand cineva pune o intrebare, se asteapta raspunsuri cat mai multe dar si foarte eficiente, iar daca ai raspuns si tu si se considera ca al tau raspuns e cel mai bun, vei fi declarata castigatoare de catre cel care a pus intrebarea, si tu poti face la fel daca pui intrebari pe TPU, multe fundite aduni un punctaj in urma carui poti ocupa un loc fruntas in clasament...si daca raspunzi prima la o intrebare ai un punctaj si tot asa.dar ca sa ai fundite multe, trebuie sa raspunzi intrebarilor si raspunsurile sa fie de calitate.
O zi buna si frumoasa!

| CautNume a răspuns:

Inseamna ca tu ai dat cel mai bun raspuns. Funda iti aduce 100 de puncte.(Cum castig puncte pe TPU?
Daca esti logat si oferi raspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale. Trebuie sa ai in vedere faptul ca si pe TPU calitatea primeaza - cu cat raspunsul pe care il dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant (si cotat ca atare de catre ceilalti utilizatori), cu atat vei primi mai multe puncte pentru acel raspuns.

pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.

De asemenea, se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns:

primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte;
al doilea - 40 de puncte;
al treilea - 30 de puncte;
al patrulea - 20 puncte;
al cincilea raspuns - 10 puncte.)
Ca sa ajungi expert TPU nu trebuie sa ai un numar exact de funde de raspunsuri etc...Trebuie sa dai raspunsuri cat mai folositoare si inteligente care sa ajute cat mai mult.
Sunt cateva conditii obligatorii (sunt si exceptii):
sa ai minim 500 raspunsuri
sa ai minim 10% raspunsuri castigatoare adica un raspuns din 10 sa fie castigator
Succes!
Mai multe http://www.tpu.ro/blog/?p=601,
http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

| Gabriela1313 a răspuns (pentru CautNume):

Poti sa imi spui te rog ce categorii mai sunt? Adica eu sunt noua si imi apare utilizator junior.Mai este si altceva?

| CautNume a răspuns (pentru Gabriela1313):

Utilizator junior
Utilizator senior (uite cum devi: senior http://www.tpu.ro/blog/?p=2183 )
Expert TPU ( http://www.tpu.ro/blog/?p=601, )
Si Userul anului (te voteaza ceilalti useri la sfarsitul anului)

| CautNume a răspuns:

Am zis si cum devii expert pentru ca multi cred ca la un anumit nr. de funde.

| Rockart a răspuns:

O fundă înseamnă 100 de punte. Şi nu te ajută decât să avansezi mai repede în clasamentul TPU:
www.tpu.ro/useri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti se imbunatateste karma, aia se intampla.

| ateuNEGATIV a răspuns:

Devi vedeta virtuala maine, poimaine te vad cum alearga virusi (paparazi virtuali ) prin pc sa te fotografieze ce sa castigi nimic e doar un simbol, si da urci in asa zicele niveluri in rest e un fel de multumire si atat mai bine faci sex in timpul asta citesti o carte