| Admunssen a întrebat:

Care ar fi cel mai bun citat celebru, spus de cineva celebru, din care sa reiasa sau sa se deduca ceea ce sa intampla, se face aici pe TPU?
(hint: ajutor, compasiune, nevoie, disponibilitate, marinimie...)

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

„Raza de soare care te încălzește pe tine nu-ți este împuținată dacă se mai încălzește la ea și vecinul tău." — Alexandru Vlahuță

14 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
„E bine să te înduioșezi de nenorocirea prietenilor tăi, dar mai bine este să le vii în ajutor." — Voltaire
O zi frumoasa sa aihappy

| Fatamuntilor a răspuns:

"Ajută-te pe tine însuți și toată lumea te va ajuta." Friedrich Nietzsche
,, Abia atunci când omul are compasiune față de toate ființele vii se poate numi nobil." — Buddha
,, Forţele noastre sunt adesea stimulate de nevoia de a sprijini o fiinţă mai slabă decât noi.''Honoré de Balzac

| Kaℓi a răspuns:

Nicio fapta buna nu ramane nepedepsita.
Autor necunoscut.

| Admunssen explică:

"Trist ajutor e acela care, in timp ce sprijina, vatama"! (Quam miserum auxilium est, ubi nocet, quod sustinent)
lb., 745

| Admunssen explică:

"Bunavointa inoportuna nu se deosebeste de dusmanie." (Euripide, Hipp,. fr 8)

| Admunssen explică:

Astazi am primit un mail de la TPU pecum ca timpul in care trebuie sa atribui funda, ajunge le limita inainte de data la care mi-am propus. Trebuie sa recunosc ca imi pare rau ca se poate aloca doar una si imi este greu sa aleg. Nu sunt genul care las sortii sa aleaga pentru ca toti suntem implicati si nu nicidecum INTAMPLAREA. La fel trebuie sa recunos ca imi este greu sa fiu singurul din juriu. Nu voi mai pune intrebari probabil. big grin O sa aleg pana la urma cel mai bun raspuns si asta doar gratie obligatiei regulamentului.

| Admunssen explică:

"Din multimea celor adunati, vei asculta de acela care da sfatul cel mai bun". (Homer)

| Admunssen explică:

"Nu da sfatul cel mai placut, ci pe cel mai bun." (Solon)

| Admunssen explică:

"Toti ne pricepem sa dam sfaturi, dar cand noi gresim, nu bagam in seama." (Euripide)

| Admunssen explică:

Aici sunt multumirile mele :)
http://oi62.tinypic.com/2ccowus.jpg

| AlicEcila a răspuns:

"Toti pentru unul, si unul pentru toti." Funda?

| Admunssen explică (pentru AlicEcila):

happy Mai ateptam un pic.

| AlicEcila a răspuns:

Iti tin pumnii pentru a castiga titlul zilei! (acum primesc funda? nu am nici una... ) Mersiii