| Claudiu950 a întrebat:

Ce semnifica punctele pe acest site si la ce folosesc si inca ceva: cum le acumulez?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Punctele ca atare nu semnifica nimic, numarul lor te situeaza in clasamentul utilizatorilor (Rank), nu folosesc la altceva si le acumulezi raspunzand la intrebari.
Te sfatuiesc sa citesti raspunsurile la INTREBARI FRECVENTE, o sa afli aproape totul despre activitatea pe TPU. Numai bine!

4 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cu cat obtii mai multe puncte cu atat rank-ul este mai mic, adica urci in top.

Daca esti logat si oferi raspunsuri acumulezi puncte. De asemenea, castigi puncte si prin voturile primite pentru raspunsurile tale. Trebuie sa ai in vedere faptul ca si pe TPU calitatea primeaza - cu cat raspunsul pe care il dai este mai bun, mai folositor, inteligent sau amuzant (si cotat ca atare de catre ceilalti utilizatori), cu atat vei primi mai multe puncte pentru acel raspuns.

pentru postarea unui raspuns (aprobat) veti primi 50 de puncte;
pentru postarea unei intrebari nu se mai ofera niciun punct si nici pentru votarea raspunsurilor postate de altcineva;
atunci cand un raspuns este ales castigator, cel care l-a postat primeste 100 de puncte;
pentru fiecare vot "folositor" sau "inteligent" primit, se ofera cate un punct.

De asemenea, se acorda puncte suplimentare pentru rapiditatea cu care postezi un raspuns:

primul raspuns postat pentru o intrebare valoreaza 50 de puncte;
al doilea - 40 de puncte;
al treilea - 30 de puncte;
al patrulea - 20 puncte;
al cincilea raspuns - 10 puncte.

| Elsiane a răspuns:

Pe TPU punctele semnifică doar activitatea ta, adică cu punctele îți poți mări rank-ul. Primești puncte când dau fundă, când primești fundă, când dai răspuns, când pui o întrebare, și, desigur, depinde când răspunzi la o întrebare (dacă ești primul, al doilea, al treilea, al patrulea sau al cincilea). Uite-te la 'întrebări frecvente', adică pe Http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente și vei găsi răspunsul. Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Punctele semnifica, arata activitatea ta pe TPU si te ajuta sa cresti in clasament.Le acumulezi prin raspunsuri si daca se cpoate cit mai bune, in mare parte.Numai bine.