| anonim_4396 a întrebat:

Cine marcheaza o intrebare ca "recomandata? Adminii? userii? Si daca userii, e suficient unul sau trebuie cel putin doi? De asemenea, cum dispare o intrebare, sa zicem fiind suspectata ca tema? Cine are autoritatea sa o stearga (adminii, userii)? Userii propun (raporteaza) si adminii sterg? sau cum? E suficienta o raportare sau trebuie cel putin doua? Cine ma poate descâlci?

Răspuns Câştigător
| TPU.ro a răspuns:

O intrebare poate fi recomandata de userii care completeaza formularul de rating. Trecem in fiecare zi prin toate ratingurile zilei anterioare si, in functie de sugestiile comunitatii, le facem recomandate pe acelea care intr-adevar merita acest statut. Mai mult, datorita implicarii puternice in comunitate (completarea cu responsabilitate a formularului de rating, trimiterea de numeroase mesaje la contact pentru semnalarea neregulilor), 53 de membri TPU.ro au privilegiul de a schimba categoria intrebarilor in comunitate sau de a le face recomandate.

O parte dintre intrebarile legate de teme sunt sterse automat in baza unor combinatii de cuvinte specifice scolii (tema, rezolvare, mate, fizica, chimie, etc), altele sunt raportate. Daca raportarea este abuziva, intrebarea este repostata. Noi avem autoritatea sa o stergem, si in baza propunerilor din comunitate.

Mai multe detalii despre raportari poti sa citesti si in regulament: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

Alexandra - TPU

| sabin89 a răspuns (pentru TPU.ro):

Un raspuns autorizat!

20 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Si userii seniori pot recomanda o intrebare, prin completarea chestionarului. Ultima intrebare din chestionar este aceea daca ai recomanda intrebarea. Sunt necesare mai multe accesari succesive ale mai multor useri. Nu stiu cati, in mod cert nu unul singur.

O intrebare dispare daca este raportata de mai multi useri seniori. Ea dispare automat de pe site, deci o sterge robotelul. Adminii o pot insa reevalua.
Asta e tot ce stiu eu! Legat de asa-zisele "puteri" ale unor experti TPU, nu cunosc absolut nimic. Am citit si eu pe ici pe colo, ca ar exista moderatori care pot muta intrebarea, la fel cum o pot recomanda direct! happy

| AtelierDeReparatUseriTPUdefecti a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da, pot, mi-a zis mie un admin odata laughing
Ce ursulet verde esti azi! love struck

| sabin89 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

"ca ar exista moderatori care pot muta intrebarea..." - Pai intrebarea o poate muta orice senior, nu numai moderatorii (acolo la "Evalueaza intrebarea fara a raspunde").

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru sabin89):

What? Eu nu am asa ceva happy

| sabin89 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da un click pe oricare intrebare si ai sa vezi sub avatarul persoanei "Evalueaza intrebarea fara a raspunde".

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru sabin89):

Nu. Nu am happy

| anonim_4396 explică (pentru мιнαɛℓα36):

Va las aici un truc descoperit de mine, eu care cunosc TPU-ul de la piele pana la os:
1. Click dreapta pe o pagina TPU » Inspect Element sau apesi F12 (eu utilizez pentru asta Google Chrome)
2. Ctrl-F(search) in interiorul acelui chenar mare unde arata codul site-ului. Scriem «evalueaza» si ne duce chiar acolo unde e ascuns link-ul ala.
http://imgur.com/a/OEOxv
3. Dam dublu click pe atributul ala «display:none» pentru a-l edita in «display:block» si gata. Un click in afara chenarului(pe pagina) si a aparut controversatul link! Va functiona pentru orice Senior, insa trebuie un numar mare. Un Expert muta dintr-un click.

N-am inteles de ce au lasat «facilitatea» asta numai pentru anumiti utilizatori premium. Sa aveti spor la evaluat intrebari!

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru informatii @a happy
Foarte utilhee hee
@sabin, esti "moderator" pana la urma?

| sabin89 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Naş preaş crede. Daca eram, trebuia sa stiu si eu. confused

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
o intrebare devine Recomandata in functie de seniorii care completeaza acel chestionar dupa fiecare raspuns dat si marcheaza intrebarea cu 5 stelute ca fiind Recomandata, o intrebare "dispare" doar atunci cand incalca regulamentul TPU/ si una din reguli nu prevede rezolvarea temelor scolare pe site..adminii au puterea de a sterge, dar si userii seniori/experti etc pot raporta intrebarea si adminii o vor sterge.
O zi frumoasa si multi ani de 1 iunie!

| sabin89 a răspuns (pentru caramela):

"in functie de seniorii care completeaza acel chestionar" - Conteaza cine sunt acei seniori? sau cum? Daca sunt unii mai respectabili, mai cu "greutate", atunci propunerea e luata in seama, iar daca nu, nu? Multumesc pentru urarea de 1 iunie. La fel si tie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Ca utilizator senior ai posiblitatea ca atunci cand raspunzi la intrebari sa comletezi un formurar.Una dintre intrebari zice,, Ai recomanda acesta intrebare?'''In functie de voturile adunate, aceasta devine ca recomandata.
O intrebare,, dispare'' atunci un utilizator senior utilizeaza butonul ..raporteza''.E de ajuns doua raportari ca intrebarea sa nu mai fie.Dar raportarile abuzive sunt pedepsite.
De asemenea orice user fie el si junior poate trimite linkul postarii care incalca regulamentul.

| sabin89 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Spui ca e de ajuns doua raportari ca intrebarea sa fie stearsa. Totusi, nu mi-ai spus cum e stearsa, automat (robotelul) sau adminii examineaza si decid.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru sabin89):

Admini verifica postarile, iar raportarlie abuzive sunt sanctionate.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Automatically big grin Dar nu se sterge, ci doar dispare de pe site. Ea poate fi reactivata daca s-a facut abuz(si se mai face).

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci automat. Asta am vrut sa stiu, nu ca raportarile abuzive sunt sanctionate. Bineinteles, e bine sa stim si asta (ca rap. abuzive sunt sanctionate), dar nu asta era intrebarea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde si cata "credibilitate" au acei useri.Nu-ti zic acum cum se castiga credibilitatea asta pentru ca e urat, dar intelegi tu firea omului si dorinta de a se afilia unei conduceri.
Un exemplu ar fi ca un user obisnuit care-si vede de treaba lui, nu poate influenta prea mult cu propunerile sale.In schimb altii pot face minuni cu unele intrebari ce par deranjante pentru propria persoana.Stii, cel mai nasol e sa te haituiasca un admin pe aici pe site, si asta trecand peste injuraturile ce abunda unele categorii, de parca uneori iti vine sa crezi ca scopul personal il umbreste pe cel real al site-ului.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil te bazezi pe ceva informatii, pentru ca, dupa cate stiu, nu vorbesti gratuit. Nu imi propun insa sa despic firul in patru, am vrut numai sa stiu aspectul tehnic al problemei. Daca doi sau trei useri seniori marcheaza intrebarea cu cinci stelute, deci o recomanda, ce se intampla? Automat apare ca recomandata sau mai trece si prin filtrul adminilor, care examineaza daca respectiva intrebare merita sau nu si decizia finala e a lor. La fel si cu raportarile. Daca doi-trei raporteaza, ce se intampla? Dispare automat sau, din nou, adminii verifica sa vada daca intr-adevar intrebarea/ raspunsul merita sa dispara si decizia finala e a lor. Dar acum, dupa raspunsurile primite, m-am lamurit. M-am lamurit oare? thinking

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai "Evalueaza intrebarea fara a raspunde"? Eu nu am...sad