| anonim_4396 a întrebat:

Dragi utilizatori/admini, care doriti sa cititi aceasta intrebare, am si eu o nelamurire! De a mea!
Catalin a spus, intr-o postare pe blog, ca cei care nu au o activitate de minim 10 zile pe site si 100 de raspunsuri, nu au drept de vot, de a raporta, de a trimite mesaje in privat (bine, asta depinde si de alti utilizatori). Uitati postarea pentru cine nu a vazut-o:
http://www.TPU.ro/blog/?p=2183
Asta a fost pentru a mai domoli raportarile abuzive din acea vreme si voturile abuzive de asemenea! Totusi, eu ma trezesc in fiecare zi, cu cate un frumusel stupid si nefolositor, veniti de la "seniorii fantoma", la toate raspunsurile mele!
Iar azi am descoperit, ca ori Catalin, ori Cristina/Alexandra, cine o mai fi acum la conducere, nu respecta termenii impusi pentru a avansa "juniorii" la "seniori":
http://www.TPU.ro/utilizator/hwmy
http://www.TPU.ro/utilizator/afnwu
http://www.TPU.ro/utilizator/axewu
http://www.TPU.ro/utilizator/dsdd-6
Astia sunt doar cativa dintr-o multitudine de exemple! Am mai auzit raspunsuri pe tema asta, gen "ca poate conteaza si numarul de intrebari puse"! In postare nu scrie asa ceva!
La Contact daca trimit astea, ma trimit ei pe mine la plimbare :))!
Specific ca nu imi pasa de voturi, nu sunt frustrat si alte tampenii ce ar mai putea debita "fanii" mei, insa nu mi se pare corect si cred ca mai multi sunt de acord cu mine, ca la absolut toate intrebarile sa fiu taxat, fara sa se citeasca macar raspunsul pe care l-am dat!
Deci pana la urma, cum vine cu postarea pe blog? Mai e valabila, sau s-au introdus alte standarde cu privire la avansarea "juniorilor"? Daca e asa, atunci toata mascarada asta cu "seniori" si "juniori" e cam egala cu 0 dupa mine!

23 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Sincer, până acum nu am observat lucrul ăsta, iar acum că am văzut, chiar am rămas uimită.
Din câte știu de la Cătălin, Alexandra se ocupă doar de „direcția educativă" pe TPU, dar am văzut că a făcut un post și cu propunerea experților, pe care l-a lăsat „neterminat".
O să-i trimit un mail lui Cătălin, ca să mă lămurească și pe mine.

| justitiarul a răspuns:

E clar ca regulile au fost facute pentru a fi incalcate chiar de admini.Tu ai descoperit doar 4 cazuri dar probabil sunt mult mai multe.

| aliceinchains a răspuns:

Hm, poate contează și de când sunt pe site userii respectivi? De exemplu, primul e din ianuarie 2010, aproape doi ani. Nu știu exact, zic și eu. Ar trebui să trimiți o cerere la Contact, să întrebi asta. Succes.

| Vizitiul a răspuns:

Hai ca platesc eu un om de ordine (din banii mei), ca sa nu va mai "zabaliti".

| anonim_4396 explică (pentru Vizitiul):

Vizitiule, cred ca nu ai inteles ce am intrebat! Nu am intrebat ce iti permite tie situatia ta materiala, am intrebat daca aveti vreo idee in legatura cu subiectul asta! Daca ai, te rog, fiindca se zice ca majoritatea de aici sunteti oameni maturi, sa raspunzi data viitoare pe subiect, fara sa deviezi!
In caz contrat te raportez, fiindca nu imi plac raspunsurile irelevante! Am eu un fix la intrebarile mele! Na, ce sa-i faci!
Salut!

| Vizitiul a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca nu ai inteles tu ce am raspuns eu. Cred ca trebuia sa ma raportezi direct, fara sa ma ameninti, maturule. Chiar te rog s-o faci! Cum ai tu un fix, asa am si eu un mobil. Uite, iar ceva irelevant, ca nu m-ai intrebat de telefon. Raporteaza, baietas!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Desi in postare nu scrie asa, cred ca de fapt este vorba despre 100 de postari (intrebari + raspunsuri). Spun asta fiindca stiu ca se scapa de moderare la un anumit numar de postari aprobate.
Dar ai dreptate, in articolul de pe blog scrie altceva si ar trebui o clarificare. Nu cred ac e o rea-vointa din partea adminilor, ci mai degraba o mica scapare.

| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Scapare sau nu, macar sa se rectifice, sa stim si noi cu adevarat cum vine treaba! DACA intr-adevar, e vorba de o scapare!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si de ce n-ai actionat asa cum se cuvine, trimitand o sesizare la contact, privind problema asta, in loc sa te pretezi la fanfaronada obisnuita? Mai mult ca sigur e o scapare. Nu s-a intalnit inca sistemul perfect.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca taceai filozof ramaneai! Data viitoare recomand citirea cu atentie a intrebarii si raspunsurilor afisate! Insa ma mai repet, desi nu ar mai trebui, de dragul ochisorilor vostri lenesi:
Intrebari pe tema asta au mai fost puse, au mai fost trimise mesaje la Contact, in care nu s-a explicat nimic! Si astfel am binevoit sa pun si postarea pe blog, langa ceilalti
"seniori" care sa arate ca nu se leaga ce zic ei, cu ce facem noi pe aici! Am intrebat fiindca, am observat ca unii utilizatori, stiu mai multe ca adminii!
Si cred ca de aia exista rubrica "pune o intrebare"! Sa pui o intrebare, daca ai o nelamurire, atat despre site cat si despre ceva normal din viata de zi cu zi! Nu am nevoie de "granite" impuse de "perfectii site-ului"!
Asa ca te rog, acum ma adresez tie, data viitoare sa te concentrezi in a raspunde fix pe subiect, fara sa te doara cat a fost la toaleta respectivul pana a conceput intrebarea, sau ce l-a facut sa o posteze in asa fel!
Multumesc de raspuns oricum si iti doresc o zi buna!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Apreciez tonul ponderat, in contrast cu activitatea ta preponderenta pe site, in ultima vreme.
Dar, daca adminii nu-ti pot explica, nu va putea explica nimeni. Nu exista utilizatori care stiu mai multe decat adminii, nicicand, niciunde nu va exista asa ceva. Daca o problema intarzie sa fie rezolvata, e din cauza ca adminii nu vor (din diferite motive ce tin de politica site-ului si de cea impusa de adevaratii detinatori ai site-ului, Catalin e doar un liant, persoana de suprafata, asa cum e Obama in State) sau nu o pot rezolva, nu fiindca nu stiu de ea.
Cat despre problema pe care ai adus-o in discutie, ti-am raspuns cu parerea mea, cat de poate de pe scurt: niciun sistem nu e perfect si, mai mult ca sigur, e un bug care trebuia raportat. Daca ai trimis sesizari in legatura cu asta si nu ai primit raspuns, atunci postarea ta aici e oarecum justificata. Dar gandeste-te cate mesaje, multe irelevante, primesc prin optiunea Contact, zilnic. Ai putea pune pe blog, acolo cu siguranta va citi cineva si va lua masuri. Daca va vrea.
Pana una alta, e un nenorocit de site, si crisparea aparuta pe fondul unei probleme minore e usor amuzanta, si, totusi, unii o ard de parca e o chestiune vitala.
Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Omule, ce nu intelegi? Era doar o intrebare! Ce crispare? Am zis eu ca e o chestiune vitala? Sau crezi ca nu am putut eu noaptea sa dorm de grija lui peste?
Sunt un utilizator normal, care activeaza cand poate din decembrie 2010 si vazand cat de cat situatia asta bizara, am pus o intrebare normala!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ma face sa pun un link care conduce catre intrebarile tale, dar, daca vrei sa vezi de ce vorbesc de crispare in cazul tau, da doar un semn.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta e o amenintare/avertizare sau ce? Tu chiar nu ai ce face?
Nu cred ca am eu nevoie de tine pentru a ma cunoaste pe mine, sau ce simt cand postez un raspuns sau o intrebare!
Dar tu nu dai dovada de crispare prin faptul ca tot te ratoiesti cu mine pe aici? Eu mi-am justificat actiunea in intrebare, tu ai raspuns, asa ca ar cam fi cazul sa mai faci pasi de aici! Eu am pus intrebarea si sunt responsabil sa urmaresc raspunsurile ce mi se adreseaza si eventual sa mai dau feed-back-uri in caz ca eu consider ca e necesar!
Dar tu? Ai raspuns de 2 ori, ce devil mai vrei sa imi demonstrezi mie?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asaaaa, uite ca l-am scos pe adevaratul Antioricepenet la iveala, ala irascibil si plangacios ca o fetita la prima sa experienta de ciclu menstrual. Adevarul e ca nici n-a fost prea greu.
Daca n-am ce face? Acelasi lucru as putea sa-l zic si eu cand te certi cu Jelli peste tot pe unde va gasiti, de parca TPU ar fi tarlaua voastra. Asa ca esti si nitel mult cam prea ipocrit. Succes in lupta pentru obtinerea de atentie, ca, la capitolul relevanta pe TPU, ai ramas repetent.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cum de nu mi-am dat seama! Zicea Jelli ca avea unul pe aici, caruia vroia sa ii atraga atentia! A reusit!
Si totusi nu pot abtine sa nu intreb: ce te doare pe tine in legatura cu ce fac eu pe contul meu? Job/Scoala nu ai?
Atentie de unde? Dintr-un mediu virtual? De ce? Poate ma confunzi!
Daca vroiam atentie iti garantez ca intre mine si @neLuL nu era nicio diferenta pana acum!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

''...si eu cand te certi cu Jelli peste tot pe unde va gasiti, de parca TPU ar fi tarlaua VOASTRA.''

Asa cum se poate remarca, am folosit pluralul, de unde poate reiesi, cu usurinta, ca si Jelli mi-e la fel de placuta ca tine. Adica deloc.
Nu ma doare ce faci tu cu contul tau, si stii asta, dar mecanismul defensiv, atunci cand se declanseaza, e mai greu de oprit, nu-i asa? Dar tu ce treaba ai ce fac NOname sau Jelli, sau altii cu care mai duci razboaie pe aici, cu conturile lor? Asteapta-te sa fii tratat asa cum ii tratezi si tu pe altii, si nu mai fi surprins cand se intampla asta.
Nu-mi mai replica, sau o poti face, stiu ca-ti place sa ai ultimul cuvant, dar nu mai astepta raspuns din partea mea.
Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Off, NOname asta cum rupe inimi! broken heart

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cui să atrag atenţia? Tihihi, nu ştii ce vorbeşti şi nici nu e treaba ta aşa că nu mai scrie doar ca să ai ce bate din taste. Aia a fost demult, am vrut, nu vreau şi nici nu te interesează pe tine despre ce e vorba.
Nu aş fi răspuns la întrebarea asta, dar dacă tot mi-e menţionat numele pe aici... hai să fiu şi la subiect, tihihi, trimite la contact nelămurirea ta. Şi eu am pus întrebarea asta, dar referitor la utilizatoarea aia Lipicioasa15, care era seniorita la 85 de răspunsuri.
Probleme cu sistemul, sau postările lor trec peste minimul de puncte necesar pentru a ajunge la statutul următor. Probabil se referea la 100 de răspunsuri care să însumeze numărul ăla de puncte, pentru că să zicem că utilizatorul respectiv are 100 de răspunsuri dar niciunul declarat căştigător, sau mai puţin de 100 şi câteva câştigătoare care să însumeze 100 necâştigătoare. Şi din câte ştiu şi acordarea de voturi şi primirea lor dau puncte, şi s-ar putea să fie şi de la asta. Nu sunt sigură, cum am zis întreabă-i pe cei de sus.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De curiozitate, cu mine ce ai de mă consideri tăcănită sau cum mi-ai zis tu? Am observat că îţi sunt antipatică, nu mă deranjează dar sunt curioasă de motiv dacă nu te superi happy.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

şi tot de curiozitate, de ce pui mereu emoticonul ăla mov în loc de cuvânt? Eşti credincios?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu draga, nu de aia! Numai ca, the big boss Catalin m-a avertizat ca i-am facut "batuti in cap" pe unii utilizatori! Nu e chiar asa rau, daca stai sa te gandesti!
Asa, ca, sunt un utilizator model! Nu spun nimic rau! laughing
Pe de alta parte, imaginile exprima mai mult decat cuvintele uneori (vezi print-screenurile)!winking
Salut!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am vazut-o! Mersi de link oricum, chiar a fost amuzanta postarea aia a lui Nony, dar si exprima adevarul pur! Chiar s-a spus tot acolo!