| rico123 a întrebat:

In multe intrebari puse pe TPU oamenii spun: dau funda.Ce inseamna funda si cum se da funda?

Răspuns Câştigător
| Edana a răspuns:

Fundă= Răspuns câştigător = 100 puncte
Funda o poţi da la o întrebare care îţi aparţine, celui care te-a ajutat cel mai mult. Când te vei hotărî ce răspuns este cel mai bun/folositor (în mod normal ai maxim 5 zile la dispoziţie), va trebui să dai clic pe "Declară răspuns câştigător" din dreapta răspunsului care doreşti să fie câştigător.

Dacă după cele 5 zile nu ai ales un răspuns câştigător, funda se va acorda automat, în funcţie de numărul de voturi pozitive, de către roboţel. În caz că răspunsurile primite la întrebarea pusă de tine (în mod normal, trebuie să fie cel puţin 2 răspunsuri), nu au fost votate cu voturi negative sau pozitive, va trebuie ca tu să te decizi care este răspunsul cel ma folositor.

Îţi doresc baftă în continuare, şi să citeşti regulamentul http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Funda desemnează răspunsul câştigător la o întrebare. La o întrebare pusă de tine o să primeşti mai multe răspunsuri. Alegi răspunsul pe care-l consideri mai bun şi mai folositor şi dai clic pe funda din dreapta lui şi apoi confirmi. Nu te grăbi, aşteaptă 1-2 zile, ca să primeşti mai multe răspunsuri şi să poţi alege. Pentru a afla mai multe despre TPU citeşte răspunsurile la ÎNTREBĂRI FRECVENTE. Numai bine!

| onasis1961 a răspuns:

De la (Întrebări frcevente):Cum sunt selectate raspunsurile castigatoare?
Dintre toate raspunsurile oferite pentru o intrebare, castigator este acel raspuns care se dovedeste a fi cel mai inteligent si cel mai de folos pentru persoana care a pus intrebarea respectiva, fie prin desemnare de catre aceasta persoana, fie prin desemnare in mod automat, in functie de numarul de voturi "folositor" si "inteligent" primite de la membrii comunitatii.
Procedura este urmatoarea: Dupa trei zile de la postarea unei intrebari pe TPU.ro, daca aceasta primeste cel putin doua raspunsuri, utilizatorul care a pus respectiva intrebare primeste o notificare prin e-mail, in care este invitat sa desemneze raspunsul pe care il considera cel mai bun. Utilizatorul are la dispozitie doua zile pentru a alege raspunsul castigator. Daca utilizatorul nu alege un raspuns castigator in termen de doua zile, desemnarea raspunsului castigator se realizeaza in mod automat. Astfel, raspunsul care a fost votat de cele mai multe ori ca "folositor" si "inteligent" va fi desemnat ca fiind castigator. In conditiile in care mai multe raspunsuri au fost votate de acelasi numar de ori ca "folositor" si "inteligent", primul postat dintre acestea este ales "castigator".
De ce sa aleg un raspuns castigator pentru intrebarea pusa de mine?
Toti cei care au raspuns la intrebarea ta au lasat la o parte, chiar si pentru cateva momente, interesele si grijile proprii pentru a-ti oferi un sfat, o solutie, o vorba buna sau macar pentru a-ti lumina chipul cu un zambet. A alege un raspuns castigator inseamna a-ti arata recunostinta fata de cel care consideri ca te-a ajutat cel mai mult. Acesta va fi recompensat din partea TPU.ro cu 100 puncte si, in acelasi timp, va putea sa se bucure de faptul ca a reusit sa te ajute cel mai mult. A alege un raspuns castigator poate fi felul tau de a multumi pentru ajutorul primit happy

| mEr a răspuns:

Cand cineva iti da ranspuns la o intrebare apara in dreptul acelui raspuns: "Declara acest raspuns castigator" si iti arata o funda. Dai click pe ea si te va intreba daca vrei sa declari acel raspuns castigator iar tu daca esti hotarat/a vei da DA daca nu apesi Nu

| Iubibilăă a răspuns:

Inseamna 100 de puncte. o dai atunci cand cineva te-a ajutat; si daca vrei s-o daruiesti, langa raspuns este o fundita.

| tweety96 a răspuns:

Funda este ca un premiu pentru cel mai bun raspuns primit la o intrebare pusa de tine. O dai daca acel sfat te ajuta, iti este de folos sau pus si simplu ti-a placut. La raspuns in partea dreapta in aceeasi caseta iti apare ca o medalie stearsa. Daca vrei sa premiezi raspunsul dai pe ea, dupa care dai "DA".
Sper ca te-am lamurit:*

| bmx15 a răspuns:

Fundă= Răspuns câştigător = 100 puncte
Funda o poţi da la o întrebare care îţi aparţine, celui care te-a ajutat cel mai mult. Când te vei hotărî ce răspuns este cel mai bun/folositor (în mod normal ai maxim 5 zile la dispoziţie), va trebui să dai clic pe "Declară răspuns câştigător" din dreapta răspunsului care doreşti să fie câştigător.

Dacă după cele 5 zile nu ai ales un răspuns câştigător, funda se va acorda automat, în funcţie de numărul de voturi pozitive, de către roboţel. În caz că răspunsurile primite la întrebarea pusă de tine (în mod normal, trebuie să fie cel puţin 2 răspunsuri), nu au fost votate cu voturi negative sau pozitive, va trebuie ca tu să te decizi care este răspunsul cel ma folositor.

Îţi doresc baftă în continuare, şi să citeşti regulamentul http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente