| maneamarius a întrebat:

De ce spunea ca vampirilor le e frica de usturoi? Adica... de ce tocmai de usturoi? Are vreo semnificatie anume usturoiul?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Usturoiul schimba gustul sangelui pentru ca substantele volatile care produc mirosul caracteristic trec in sange si apoi prin transpiratie ies afara din piele. De aceea pielea celui care maninca usturoi, leurda, are un miros caracteristic (naşpa!)

5 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Da tu crezi in vampiri?

mlm
| mlm a răspuns:

Se spune ca plasarea unei cruci sau a usturoiului in fata vampirilor, ai indeparteaza; Din cate stiu usturoiul si crucea erau folosite chiar si de preoti in timpurile mai vechi (puneau alaturi de mort o cruce si usturoi pentru ca acesta sa nu invie si sa ia chip de vampir).

| Paula a răspuns:

Ii o prostie laughing doar un mit happyhappy si nici faza cu oglinda nu-i adevarata pentru ca daca esti vampiri poti sa minti ca nu esti pentru ca te vezi in oglinda... e o tactica pentru a mintii happyhappy devil

| bismark65 a răspuns:

De la usturoi le mirosea gura happy

| KaterinaPetrova01Vampire a răspuns:

Offff Doamne sfinte! Usturoiul este un mit! Doar un mit! Planta de care se temeau vampirii era Verbina. Verbina era o planta sacra care a ajutat la curatarea ranilor lui Iisus de pe corpul lui. Cum vampiri fiind ai necuratului, se tem de verbina, care era folosita in ritualuri. In cazul in care nu stiai. Si sa fim seriosi usturoiul n-are nici o legatura.