| Mystique a întrebat:

Gasiti o carte care este mai aproape de voi, deschideti-o la pagina 23 si cititi paragraful al 2-lea, acum scrieti-l. happy Ce carte este?

27 răspunsuri:
| Barajag a răspuns:

-Cred ca o sa-ti placa.Se apropiau de locul unde poteca facea o curba stransa.cum au dat coltul, Leslie s-a oprit inmarmurita.Chiar in mijlocul drumului era o placuta de lemn pe care scria de mana:LESLIE, VREI SA TE MARITI CU MINE?
"Printesa de gheata" de Sidney Sheldon
Oauuu ce paragraf am gasithee heeOare maine ma va cere si pe mine ursul de nevasta?laughing

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

"Programul sedintelor de lecturi duminicale, pe care le prezida aici Eugen Lovinescu, prezent la biroul sau, in zilele rezervate primirii debutantilor,[...] (Ovid S. Crohmalniceanu-Literatura romana intre cele doua Razboaie Mondiale. vol. I).
Asta, pentru ca in biroul meu am doar carti de referinta. Beletristica este in sufragerie, in hol, in dormitoare si, in curand, probabil ca ma voi muta la hotel din lipsa de spatiu. laughing

| Razvan a răspuns:

"Am inchis ochii. N-am sa uit.Numele lor erau intiparite in inima mea, alaturi de celelalte:cei care murisera mai demult si cei pe care nu-i gasisem, cei care avusesera incredere in mine si cei care erau impotriva mea, cei care murisera in bratele mele sau in bratele altora"Ingeul mortii-John Connolly

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Într-o altă parte a aceleiaşi păduri, un tânăr şaman îşi finaliza o parte esenţială a pregătirii.Gustase din ciuperca sacră, fumase rădăcina cea sfântă, îşi pudrase cu grijă şi umpluse diversele orificii cu alte plante mistice, iar acum, aşezat cu picioarele încrucişate sub un pin, se concentra în primul rând ca să intre în contact cu straniile şi miraculoasele taine ale Fiinţei şi, în al doilea rând, ca să-şi împiedice calota craniană să se deşurubeze şi s-o ia din loc.Prin faţa ochilor îi jucau triunghiuri albastre cu patru laturi. Din când în când zâmbea atoatecunoscător la nimic anume şi rostea lucruri de genul "Uau" sau "Câh".(Lumina fantastică-Terry Pratchett-seria Lumea Disc)

| marrr a răspuns:

Locuia o "familie cu care familia Bennet era deosebit de strans" legata. laughing "Mandrie si Prejudecata" de Jane Austen, adevarulsmug

| TraficantaDePufuletzi a răspuns:

Cartea de Istorie
Cei mai muli dintre romani locuiesc in orase. Bucurestiuleste capitala tarii, cu peste 2 milioane de locuitori.
Bye, dulceata!

| Ea12345 a răspuns:

Am la indemana,, Cei 3 muschetari", m-am apucat de curand s-o citest. O nelamurire: la pag 23 este un singur paragraf, adica toata pagina contine doar un alineatlaughing
Ce fac?:-s

| Minty a răspuns:

''Nu poti ramane aici, zise mama. Tatal tau a imbatrinit prea mult ca sa mai poata munci si, din iarna care vine, o sa-i lase lui Jack ferma. Ellie o sa aiba curand copilul ei, fara indoiala, cel dintai dintr-un sir de multi altii; pana la urma, n-o sa mai fie loc si pentru tine aici.Nu, mai bine te obisnuiesti cu gandul intainte sa se intample una ca asta.Nu poti sa ramai acasa.''-Ucenicul Vraciului de Joseph Delaney.

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

"catelus cu parul cret fura rata din cotet.si se jura ca nu fura si l'am prins cu rata'n gura si cu ouale'n caciula la ion pe batatura" laughing) (poezii pentru copii )scuze dar este singura carte care o am langa mine.este cartea piticei mele care este si ea acum cu mine la munca tongue

| Ramonaaaa a răspuns:

"-Imi pare rau, zise ea incet."

| Klara a răspuns:

S-au imbolnavit foarte multi! Au murit foarte multi! Eu?! Am avut noroc! Eram un baiat care am facut sport, am rezistat! Am suportat si tifosul sau ce era, tifos exantematic sau febra tifoida... Paduchii au adus boala mea... Am rezistat! Dar psihic! In momentul in care erai lucid, iti dadeai seama ca valoarea ta, indiferent ce ai fost, indiferent ce esti, este egala cu zero! Egal cu zero! Nu ne-am mai gandit ca ajungem acasa.La asta nu ne-am gandit, niciodata. Am stiut ca de aicea salvare nu exista. Daca nu ne impusca, ne bat de ne omoara! Daca nu, te imbolnavesti! Tratament? Ce tratament! Mi-a murit fratele, nevinovat! Si ca el, au murit de ordinul miilor. Primisem ceva haine mai groase, de iarna, de acasa. Dar, din pachete, soldatii unguri si-au luat tot ce au vrut. Fratele meu a aflat ca am primit pachet si s-a dus acolo.

(Lazar Schoebel - Am fost prizonier cu nr. A-13221

| c0rn3l1uss a răspuns:

"Si Luli trebuia sa continue oda lui Horatiu: ...stet nive candidum..."
Ionel Teodoreanu - Lorelei

Bine ca nu a fost un paragraf mai lung laughing

| Casiana a răspuns:

"Titlul sugereaza aspectele specificie si transformarile naturii in acest anotimp...". Pai cea mai apropiata carte era una de-a lui sorumea pe birou (Literatura romana, NOTIUNI GENERALE).

| NoName0011 a răspuns:

"Muierea mea a plecat la oras, cu un tren accelerat", cartea de limba romanalaughing.

| BuLLetBtwin a răspuns:

"In acel moment, Beryl scoase un strigat strident, si Fedgewick isi reindrepta atentia asupra testamentului, incercand sa ignore chipurile ingrozite ale celor doi soti."Skulduggery Pleasant de Derek Landy

| Mystique explică:

Lasa lory intentia conteaza, apreciez ca ai mentionat cartea happy kiss

| DerHimmelSollWarten a răspuns:

"s-a ajuns dintr-o trauma repetitiva, dintr-o descrestinare lenta, dintr-o spaima reciproca, din faptul ca taina casatoriei nu a fost traita asa cum trebuie."Dan Puric-Cine suntem

| Lary a răspuns:

Cinci si jumatate! Pana la sase, cand trebuie sa ne-ntalnim, mai am timp sa-mi odihnesc ochii si gandurile in gradina aceasta cu amintiri-Cismigiu&Comp de Grigore Bajenaru

| darkstar a răspuns:

Ce-i aia o carte? big grin

| dof21 a răspuns:

There is evidence that goals can affect negotiator behavior and outcomes
at a level below a person’s awareness. Kray, Thompson, and Galinsky (2001)
found that whereas men outperform women in a mixed-gender negotiation,
when women are "primed" with classic gender stereotypes (i. e., explicitly
told that gender differences exist), women actually outperform men by a
large margin. According to Kray and her colleagues (Kray, Galinsky, and
Thompson, 2002; Kray, Thompson, and Galinsky, 2001), "stereotype reactance"
occurs when members of traditionally disadvantaged groups (in this
case, women) are reminded of the stereotype. Moreover, the key mechanism
by which stereotype activation affects behavior is negotiators’ aspirations, or
goals (Kray et al., 2001).

The handbook of Negotiation and Culture

| wormy a răspuns:

"-Ce viata mai e si asta...Incotro te uiti, numai moarte si morminte si morti..."
(L. Rebreanu-Padurea spanzuratilor)

| raisssa a răspuns:

"Mihail Drumes-un caz?"prefata la"invitatie la vals"de m. drumeshappy

| filipiak a răspuns:

"Dupa culegerea datelor de identitate a bolnavului-numele si prenumele, varsta, sexul, starea civila, ocupatia si adresa, se trece la un interogatoriu care trebuie sa cuprinda 4 puncte esentiale:
-afectiuni anterioare, medicale sau chirurgicale
-tratamente in curs, insistandu-se in special pe medicatia cu hipnotice, tranchilizante, analgetice, steroizi, betablocante, antihipertensive, anticoagulante, etc.
-antecedente alergice
-antecedente toxice: etilism, tabagism, droguri."
Chirurgie orala si maxilo-faciala big grin lol
am maine examensad
pax
filipiak

| alinna_1696 a răspuns:

"Pentru a efectua formatarea dischetei apasati butonul OK. In cazul in care vreti sa renuntati la formatare apasati butonul Cancel. "

ECDL Start modulele obligatorii laughingsmug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Alunecarea de la sacru spre ceafa, paralel cu culoana."
S.R.Yumeiho - Masajul Clasic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce am langa mine este ziarul big grinbig grin.

| daghy14 a răspuns:

"CLEANTE:
Dumnezeule, tata, n-ai de ce sa te vaiti si stim cu totii ca ai destui bani."(Avarul, de Moliere). am citit-o asta si e tare amuzanta.laughing