| Ayako a întrebat:

Va urez noroc celor care vor avea maine evaluarea la Limba şi literatura română - probă scrisă (єχcєєℓ si ceilalti)! Azi ce faceti de Sanziene?

54 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Stai stai stai!
Exceel are 14 anișori?
Țucă-l mama!

*aa. baftă. *

| Ayako explică (pentru Musique):

"Țucă-l mama!" laughing

| єχcєєℓ a răspuns:

E cumva sărbătoare azi?thinking
Apropo mersii:*

| Ayako explică (pentru єχcєєℓ):

Da,sunt Sanzienele.Cu placere happy

| ww2Totenkopf a răspuns:

Invat,m-am pregatit foarte bine.

| Ayako explică (pentru ww2Totenkopf):

Noroc pe maine! happy

| ww2Totenkopf a răspuns (pentru Ayako):

Mersi.

| Ayako explică (pentru ww2Totenkopf):

big grin

| Naяutσ a răspuns:

Invatam! :3 tu?batting eyelashes

| Ayako explică (pentru Naяutσ):

Eu mananc un mar.Dai si tu examen?

| Naяutσ a răspuns (pentru Ayako):

Dua! Mersi.

| Ayako explică (pentru Naяutσ):

Te puneam si pe tine, dar nu stiam ca dai examen, Oricum noroc!

| Naяutσ a răspuns (pentru Ayako):

Multumesc mult! Neah ma numar printre ceilalti. big grin

| Ayako explică (pentru Naяutσ):

big grin Spor la invatat!

| Naяutσ a răspuns (pentru Ayako):

Mersi, bafta si tie la scoala anul care vine.

| Ayako explică (pentru Naяutσ):

Mersi.happy

| suităr a răspuns (pentru Naяutσ):

Si ce punctaj crezi ca o sa iei?batting eyelashes

| Naяutσ a răspuns (pentru suităr):

*sigur expert va vedea ce am raspuns *
10! laughing

| suităr a răspuns (pentru Naяutσ):

Fara nici o greseala? puppy dog eyes

| Naяutσ a răspuns (pentru suităr):

Nup, nu sunt expert! laughing
Sincer cred ca la mate i-au 8, si la romana 7-8 daca mi-ai cunoaste profesorul ai intelege de ce, toata ziua citeste ziare si nu preda nimic, ne pune sa rezolvam exercitii, si noi desenam fluturi si sabi pe caiete! laughing

| suităr a răspuns (pentru Naяutσ):

Cam misto la scoala pe la voi laughing

| Naяutσ a răspuns (pentru suităr):

Da e misto, dar acum cand trebuie sa da-u examenul stau si ma uit pe net la modele imi pun mainile in cap laughing

| Naяutσ a răspuns (pentru suităr):

Multumesc mult! :'>
Nu o poti gasi pe cea care a fost anul trecut la Bacau?

| Ayako explică (pentru Naяutσ):

Moldovean de-al meu. big grin

| suităr a răspuns (pentru Naяutσ):

Subiectul I
Citeste, cu atentie, textul urmator:
"Dan alese cel mai sigur leac impotriva propriei emotii: sa traiasca emotia altora. Adica sa citeasca pana ii va cadea cartea din mana, pana cand ii va cadea capul pe perna, pana cand ii vor cadea, grele, pleoapele. Cartea il duse in Evul Mediu, printre dueluri si cavalcade; era o carte pe care o mai citise de cateva ori, era una dintre marile carti ale copilariei si recitea cu disperare paginile cele mai frumoase, dar fara sa-si dea seama, si fara sa stie cum si cand, se pomenea in grote infricosatoare, amenintat de bezna si gheata, si trebuia sa-si stranga pleoapele pana la durere petru a regasi castelul cu oglinzi si lumini amenintatoare…." (Constantin Chirita, Ciresarii, vol. I)
A. Scrie, pe foaia de examen, raspunsul pentru fiecare dintre cerintele de mai jos:
1. Noteaza cate un sinonim potrivit pentru sensul din text al cuvintelor subliniate: leac, infricosatoare, crezuse. 6 puncte
2. Explica rolul semnului exclamarii in secventa: Asta-i! 6 puncte
3. Selecteaza un epitet si o enumeratie din text. 6 puncte
4. Numeste doua moduri de expunere utilizate in textul dat. 6 puncte
5. Prezinta, in 30-50 de cuvinte (3-5 randuri), semnificatia secventei: "Cartea il duse in Evul Mediu, printre dueluri si cavalcade; era o carte pe care o mai citise de cateva ori, era una dintre marile carti ale copilariei si recitea cu disperare paginile cele mai frumoase…". 6 puncte
B. Redacteaza o compunere de 80-150 de cuvinte (10-15 randuri), in care sa-ti prezinti opinia despre mesajul fragmentului din Ciresarii, de Constantin Chirita. 12 puncte
In compunerea ta, trebuie:
- sa formulezi o opinie despre mesajul fragmentului dat;
- sa sustii opinia formulate prin doua argument potrivite, valorificand textul dat;
- sa ai un continut adecvat cerintei;
- sa respecti limitele de spatiu indicate.
Subiectul al II-lea
Citeste, cu atentie, textul urmator:
"De Craciun mi-am facut cadou un e-book. (…) Cred ca am fost victima publicitatii si a usurintei cu care poti cumpara acest model. Dar cu proxima ocazie imi voi procura si dispozitivul rival (…), care-mi va da acces la cartile franceze sau romanesti.
Am facut cumparatura, sfidand avertismentele amicilor mei care aratau cel mai mare dispret pentru acest tip de lectura. (….) Au dreptate, intr-un anumit fel, cei care m-au dispretuit fiindca mi-am cumparat e-bookul. (…) Dar nu pot sa spun ca au in intregime dreptate. (…) E usoara cat cea mai usoara carte de buzunar. Ecranul, citit la lumina reflectata ca orice pagina, este extreme de lizibil. Nu luceste, poti tu potrivi dimensiunea caracterelor. (…)
Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii…." (Ion Vianu, Kindle, in revista Dilemateca)
A. Scrie, pe foaia de examen, raspunsul pentru fiecare dintre cerintele de mai jos:
1. Formuleaza cate un enunt in care sa precizezi urmatoarele aspecte referitoare la textul dat:
- numele autorului;
- un dezavantaj al e-bookului;
- un avantaj al e-bookului. 6 puncte
2. Scrie titlu articolului din care este extras fragmentul si denumirea publicatiei in care a aparut. 6 puncte
3. Noteaza litera corespunzatoare raspunsului corect:
Propozitia subordonata din fraza "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii" este:
a. atributiva;
b. predicativa;
c. subiectiva. 6 puncte
4. Precizeaza valoarea morfologica si functia sintactica pentru fiecare dintre cuvintele subliniate in text: ma, cuvintelor, sa stiu. 6 puncte
B. Alcatuieste o compunere de 80-150 de cuvinte (10-15 randuri), in care sa evidentiezi trasaturile unui coleg/ prieten pasionat de lectura. 12 puncte
In compunerea ta, trebuie:
- sa prezinti doua trasaturi ale colegului/ prietenului pasionat de lectura;
- sa utilizezi doua imagini artistice diferite in descrierea colegului/ prietenului;
- sa ai un continut adecvat cerintei;
- sa respecti limitele de spatiu indicate.

| Naяutσ a răspuns (pentru suităr):

Esti cea mai buna! Daca as putea ti-as da o funda! smug

| suităr a răspuns (pentru Naяutσ):

Merci pentru ne-funda oferita :'>

| Pastrama a răspuns (pentru suităr):

Mda...tocmai am revazut propozitia ce mi-a dat de furca anul trecut.(Subiectul 2, ex:3).Sweet memories:3

| Naяutσ a răspuns (pentru Ayako):

blushing, tu de unde esti?

| Ayako explică (pentru Naяutσ):

Botosani. De ce ai rosit?batting eyelashes

| Fridăm a răspuns:

Să fie cu noroc. Deşi va fi nevoie de mai mult joi.

| Ayako explică (pentru Fridăm):

La mate, nu?

| Fridăm a răspuns (pentru Ayako):

Da.

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns:

Ce Sanziene? Chiar sunt foarte in urma cu
calendarul...

| Ayako explică (pentru AℓℓeAℓℓexa):

Mie mi-a zis mama.Nu stiu ce inseamna. laughing

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns (pentru Ayako):

Inteleglaughing. Suntem pe aceeasi creanga, nu?laughing. De cand am terminat scoala nu am stiut in ce zi, sau pe cat suntem laughing

| Ayako explică (pentru AℓℓeAℓℓexa):

Eu mai stiu data de la telefon. laughing Ca de altfel...

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns (pentru Ayako):

Eu mereu stau pe telefon dar nu ma prea uit la data laughing. Azi e duminica, nu?

| Ayako explică (pentru AℓℓeAℓℓexa):

Nu,e luni.

| AℓℓeAℓℓexa a răspuns (pentru Ayako):

Interesant...

| Ayako explică (pentru AℓℓeAℓℓexa):

happy Mda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai...O sa ma enervez pentru ca nu mi se activeaza imaginea de la profil

| Ayako explică (pentru anonim_4396):

laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ayako):

Mi-am schimbat-o iar, poate e din cauza fotografiei.

| Ayako explică (pentru anonim_4396):

Aaa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ayako):

Tie cum iti apare imediat?

| Ayako explică (pentru anonim_4396):

Acum cand am schimbat-o mi-a aparut imediat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ayako):

crying Daca nu o sa mi se activeze niciodata?! crying

| Ayako explică (pentru anonim_4396):

Nu plange. big grin

Întrebări recente