| nisu a întrebat:

Am o intrebare vreau si eu sa imi spuneti si mie va rog vrumos sa ma ajutati o masina daca este bagata in viteza poate sa plece dupa loc...va rog sa imi raspundeti la intrebare...multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
identitate
| identitate a răspuns:

Te referi la masina parcata cu motorul oprit, fara sa tragi frana de mana? Nu poate sa "plece"happySe misca un pic (maxim 20 cm) pana cutia de viteze o blocheaza.Pe drum drept nu conteaza in ce viteza e (marsarier sau viteza I-a). In panta se baga in marsarier daca e cu fata spre vale si in viteza I-a daca e cu spatele spre vale.Ca masura suplimentara se vireaza maxim de volan in directia bordurii.(De ex. daca bordura e in dreapta virezi maxim dreapta daca e cu fata spre vale si maxim stanga daca e cu spatele spre vale). Iarna o parchez asa ca sa nu inghete placutele pe disc blocand rotile.Si nu a "plecat" niciodatalaughing. Si daca unde o las eu nu e panta atunci nu e nicaieri.

4 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca e bagata in viteza nu poate sa plece de pe loc.

| georgesur a răspuns:

"Identitate", nu fii asa categoric (chiar daca nu ai patit-o)!
"roby67" a raspuns exacttongueOATE, daca este panta+este intr-o treapta de viteza superioara iar motorul este uzat(nu are compresie)! Alegerea "marsalier"/"viteza I " este o gaselnita fara mare importanta deoarece raportul de transmisie(din cutie) este apropiat in ambele cazuri.

identitate
| identitate a răspuns:

Georgesur
Ce legatura are uzura motorului?! Motorul poti chiar sa-l dezmembrezi.Cutia de viteze blocheaza rotile, ea fiind cea care transmite rotatia motorului catre rotile tractante.In cel mai rau caz daca ambreiajul si cutia sunt foarte uzate se poate intampla ceva in colaborare cu o treapta de viteza superioara (4, 5 sau 6).
Alegerea viteza I/marsarier nu e o gaselnita! Rapoartele nu sunt deloc apropiate! In marsarier ajungi lejer la 80 km/h chiar 100 km/h, lucru imposibil cu treapta I.Nu numai despre rapoarte este vorba ci si despre sens.De asta se inverseaza directia "setata" in cutie fata de directia in care este panta.Impinge o masina care este in treapta I si cu fata spre vale si apoi impinge aceeasi masina care e in marsarier si cu fata spre vale. Observa diferenta!big grin
Cum nimic nu e infailibil se recomanda virarea rotilor catre bordura sau in lipsa acesteia catre panta si masina nu o sa plece prea departe pentru ca se opreste imediat. Dar daca se rupe ceva(motiv pentru care pleaca) iti dai seama imediat pentru ca nu o sa mai poti folosi masina decat dupa ce ti-o repara in service.Deci scuza "Am lasat-o in viteza corecta si a plecat" nu poate fi folosita. big grin (la fel ca si in cazul ambreiaj si cutie f.uzata+treapta superioara pentru ca se rupe ceva)

| Roby67 a răspuns:

Da, daca este in panta sau este inpinsa. Cu cat este viteza mai mare in care este cu atat mai usor poate sa plece.