| Xena20 a întrebat:

Cum as putea sa imi depășesc fobia de avion?

Răspuns Câştigător
| ALM2000RO a răspuns:

Fobiile de depășesc înfruntându-le. Dar fă asta doar dacă nu ai de ales și e necesar să folosești avionul, altfel nu văd de ce te-ai expune.

| Xena20 explică (pentru ALM2000RO):

Da,corect,eu nu m-aș mai expune, dar mi-e frica ca o să fiu nevoita iar pe viitor sa mă urc in avion, nu o sa am iar de ales și va trebui să găsesc o soluție sa rezist

24 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai zburat vreodată cu avionul?

| Violleta2022 a răspuns:

Iti iei inima in dinti si te urci in avion, ca nu-i mare lucru.
Avionul este mult mai safe decat orice alt mijloc de transport din lume.
Eu am peste 800 de ore de zbor trans-oceanice si te asigur ca nu vei avea probleme.
Vezi ca se gasesc in farmacii pastile speciale pentru calatoriile cu avionul, care iti linsutescsistemul nervos si te calmeaza. Le iei imediat cum ai urcat in avion sau cu maxim jumatate de ora, inainte sa urci in avion.

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici medicamentul impotriva raului de avion, pe baza de ginger:

https://www.emag.ro/......D83DRLMBM/

Ti-l recomand cu cea mai mare incredere, pentru ca eu l-am folosit de nenumarate ori si m-a ajutat, mai ales la zboruri de 10-14 ore, cand esti foarte obosita si apar turbulente.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zburand des

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai cum sa iti invingi fobia stind acasa, trebuie sa zbori des cu avionul si sa nu fi panicata sa te gîndesti ca nu ti se va intampla nimic rau, de cînd ai aceasta fobie de avion ce ti a cauzat o? Ai zburat vreodata cu avionul?

| Xena20 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Din păcate am zburat că am fost nevoită și a fost groaznic, nu as vrea sa repet experiența dar mi-e frica sa nu fiu nevoita iar sa zbor la un moment dat

| gabicoo a răspuns:

Te apuci de parașutism.
La turnul de parașutism.

| mont a răspuns:

Curaj, nu mușcă, nu pățești nimic, e cel mai sigur mijloc de transport. Poți merge și la parcuri de distracții înainte, bea un shoot de ceva tărie și nu se poate să îți fie tot frică.

| Xena20 explică (pentru mont):

Asta cu cel mai sigur mijloc de transport bla bla bla nu mă încălzește cu nimic, e prea sus și fac infarct doar când le vad, mor de frica și dacă mă uit pe geam de la etajul 7

| mont a răspuns (pentru Xena20):

Încearcă să te obișnuiești, tu de fapt ai frică de înălțime. Încearcă să te uiți întâi pe geam de la înălțime, apoi la roata panoramică, la parcul de distracții. Cine sare cu parapanta, parașuta, practica alpinism sau alte sporturi ori munci similare ce să mai zică? Faptul ca nu ai pățit nimic după un zbor cu avionul e dovada ca te poți obișnui sa mergi cu avionul fără sa pățești nimic.

| TheGentleman a răspuns:

Te pui la business class, dai scaunul pe spate, îți pui masca de dormit și muzica ta preferată și care te liniștește cel mai mult, precum Ben din Iubesc șă te Urăsc (Anyone but You), pe care ți-l recomand să-l vezi (cel din 2023, cu Glen Powell, nu cel de pe Netflix. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai gandi la zbor! Fa altceva, citeste o revista de exemplu!

| Miruna333 a răspuns:

Terapie si expunandu-te fricii

| Anonimul151 a răspuns:

Pur și simplu. Îți rezervi un bilet de avion, și gata. Când vei fi în avion, vei mai avea frica. Dar îți va trece. Și după, îți va place. Și vei dori să mai calatorești cu avionul. Am avut și eu aceasta frica acum câțiva ani. Însă, din "obligație", a fost necesar să merg cu avionul și mi am învins frica. Însă e adevărat, și acum când călătoresc cu avionul am acea frică, care trece. E mai mult stresul. Recomandat ar fi să iei ceva de calmare ( Sedatif PC sau altceva ), și ceva de rău de mișcare pentru a evita să îți fie Rău, pentru că pot apărea turbulente, și plus frica îți poate fi rău.

Altă modalitate de a învinge frica nu prea există. Dacă vei merge cu avionul cu siguranță vei învinge această frică. Gândeste-te că nu ești doar tu acolo, că nu îți este frica doar ție. Pentru că există o grămadă de persoane care am fost, sau sunt în situația asta.

| MrAM a răspuns:

Si eu urasc sa zbor cu avionul cu toate ca zbor in medie de 5-6 ori anual. Asa ca sfat incearca sa iti cumperi bilete pe la aripi unde turbulențele nu se simt atat de intens insa nu la geam laughing
Eventual asculta muzica la caști sau citeste o carte in timpul zborului.

| berges234 a răspuns:

Mergi cu avionul

| Xena20 explică (pentru berges234):

Tocmai am spus că nu am curaj să merg cu avionul...

| berges234 a răspuns (pentru Xena20):

Pai si cum altfel vrei sa scapi de fobia asta? doar asa poti, mergi cu avinoul vezi ca nu e nimic rau si nu vei mai avea

| darrio2007 a răspuns (pentru berges234):

Mai bine zis, să zboare cu avionul.

| Dragobeta a răspuns (pentru Xena20):

"Tocmai am spus că nu am curaj să merg cu avionul..."
Inteleg ca nu ai zburat niciodata cu avionul. Ce te face sa te temi?
Mie imi place la nebunie, dar buzunarul meu nu are curajul sa ma duca.

| darrio2007 a răspuns (pentru Xena20):

Asa eram si eu inainte sa zbor cu avionul. Prima data cand am zburat, nu imi venea sa mai cobor din el.
Invinge-ti teama de avion, doar zburănd cu el.

| Xena20 explică (pentru Dragobeta):

Din păcate am zburat că am fost nevoită și a fost o experiență groaznică pe care nu as vrea sa o mai repet niciodată. Înălțimea aia mă face să mă tem. Eu am fobie de avion de când eram mică și e întemeiata, e ceva legat de avionul care s-a prăbușit la Balotești in 1995, nu am chef sa povestesc acum, dar de atunci m-au îngrozit avioanele. Apoi ce am văzut la televizor la 1 septembrie 2001... Apoi de fiecare dată când ziceam că poate o sa zbor și eu la un moment dat mai auzeam la știri de cate un avion care s-a prăbușit și renunțam idee, apoi mi-am mai întreținut și eu fobia uitandu-ma la "dezastre in aer" in timp ce lucram de acasă. Asta cu cel mai sigur mijloc de transport etc nu mă încălzește cu nimic, mă îngrozește inaltimea aia, eu și dacă mă uit pe geam de la etajul 7 mor de frica, e prea sus, nu suport înălțimea, am nevoie sa simt pamantul sub picioare.

| Dragobeta a răspuns (pentru Xena20):

Te inteleg.
Dar exista si alte mijloace de transport. Mai lente dar mai sigure.
Deja am fost pana la Roma cu trenul. Am folosit trenurile de noapte din 2 motive. Am salvat o cazare si am avut o zi in Viena pe care am vizitat-o putin.