| anonim_4396 a întrebat:

TPU! Voi ce parere aveti de padurea Hoia Baciu? Sunt multe teorii care sustin ca pe acolo se intampla fenomene inexplicabile pe cale rationala. Vreau sa stiu ce parere aveti voi, ce credeti ca se intampla cu adevarat(e evident ca ceva e acolo, nu sunt intamplatoare aceste discutii). Eu personal cred ca sunt niste unde electromagnetice, care determina aceste fenomene. As prefera explicatii stiintifice, insa nu este obligatoriu sa raspundeti in aceasta maniera.

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

N-am auzit de padurea asta, dar am auzit de alte asa-zise paduri in care se intampla fenomene stranii, inclusiv la noi. Problema e ca in absolut toate cazurile acestea lipsesc dovezile clare. E aproape sigur doar o inchipuire o oamenilor. Padurile pot fi niste locuri destul de infricosatoare pentru unii oameni, mai ales noaptea sau pe timp de furtuna. Se formeaza diverse sunete atunci cand vantul sufla printre copaci, si noi putem avea senzatia ca auzim voci diabolice sau tot felul de alte lucruri. Frica accentueaza si ea aceste senzatii. Pana acum nu am vazut nimic care sa ma convinga ca, intr-adevar, se intampla ceva paranormal in aceste paduri.

4 răspunsuri:
| Darkmagic a răspuns:

Nu-ti va da nimeni un raspuns sigur aici, nici macar unul speculativ...pentru ca nu se cunoaste inca vreunul.
Ramai deschis, si atat.
Greseala tuturor prostilor este ca il iau pe "NU EXISTA!" in brate, in chestiuni care le depasesc si mintea, si chiar imaginatia.
La tipul acesta de persoane, "Nu exista Dumnezeu!", ca nu le-a aparut; "Nu exista OZN-uri", pentru ca nu au vazut ei unul; "Nu exista fantome", pentru ca nu au zarit ei vreuna, etc, ETC, si astfel de exemple poti vedea cu sutele de mii, e suficient sa scrii pe internet "Fenomene inexplicabile".
In toate epocile, cand o anume chestiune i-a tulburat pe oameni, au existat tipul de "rationali", cu "Nu exista", in brate. laughing
Pentru acesti "inteligenti", pana s-a aflat ce e acolo, si Triunghiul Bermudelor era..."un mit", asa ca: No comment. big grin
Cu "ratiunea" lor, pot sa se stearga undeva...
Cine e mai inteligent, cei cu "Nu exista!", sau cei care admit ca e "CEVA" acolo, si curiozitatea ii indeamna sa cerceteze? big grin

P.S. Am fost candva, intr-o zona din Ro care se cheama Bozioru, si din anii '70 se tot fac fel de fel de cercetari acolo.
D'aia se fac...pentru ca..."NU exista!", sunt "Mituri!". laughing
Tare prosti sunt unii...

Cand uneori dupa zeci sau sute de ani, se dovedste ca "EXISTA", atunci toti incultii astia iau "Stiinta" in brate, uitand ca generatii intregi de "intelepti" ca ei au urlat: "MITURI!", "ILUZII!", "NU EXISTA!"... laughing

| drutzix a răspuns (pentru Darkmagic):

Ce ai scris aici imi aduce aminte de viata lui Ignaz Semmelweis care a spus ca daca te speli pe maini inainte sa operezi sansele ca pacientul sa moara scad (stiu o idee nebuneasca laughing ). Nimeni nu l-a crezut si au ras de el. Din cauza ostilitatii idiotilor a suferit de depresie severa care a degenerat in simptome de dementa. Abia dupa 20 de ani comunitatea medicala i-a acceptat descoperirea.
Concluzia: E greu sa fi destept intr-o lume dominata de idioti.

| NegruAlb a răspuns:

Am fost de multe ori acolo, n-am patit/vazut nimic ciudat...pentru mine inca raman doar povestibig grin

| alles1999 a răspuns:

MITURI TPU MITURI!