| ButeT a întrebat:

Buna ziua, luni, 9.10. 2023, sunt asteptata la un interviu de cabin crew Wizz Air, la Bucuresti, nu am pregătire deloc, am aplicat si as merge sa vad cum sta treaba, eu zicând ca as avea sanse destule, as dori sa imi dati mai multe detalii, si sa imi spuneti daca s-ar merita, sau cum decurge un astfel de interviu, si ce ar trebui sa stiu si sa am la mine in caz ca ma hotarasc sa merg!????

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Trebuie sa ai o voce placuta, potrivit de puternica (dar feminina)
si sa fii o fire sociabila, sa zambesti in public, etc.
Persoanele introvertite de obicei nu trec.

Conditii stewardesa Wizz Air:

varsta > 18 ani
atingi cu mana, pe varfuri, 210 cm
diploma 12 clase
fluenta in limba engleza
pasaport fara restrictii de circulatie
stii sa inoti
locuiesti la o distanta de maxim 60 min de aeroport
nu ai tatuaje sau piercing-uri in zone care se vad din uniforma;
dioptrii in limita a +/- 4

Daca ai si cunostinte de prim ajutor, ai un avantaj.
La fel experienta anterioara in relatii cu publicul.

Daca merita? Asta tu hotarasti.
Cunosc mai multe persoane care ar da orice sa treaca de interviul acela.

https://www.youtube.com/watch?v=1qqG9Ty33pc&t=286s

| StoicAnalysis a răspuns:

Trebuie sa zambesti mereu, Sa arati cel putin de 7-8 din 10 la aspect ( nu arunca cu pietre in mine, doar asta am observat de fiecare data cand am intrat in avion. ), sa ai un temperament calm si rabdator, si sa cunosti engleza/alte limbi straine in principiu. Astea sunt cerintele de baza.

| CornelFlorika a răspuns:

Ia fii atenta: vezi ca iti testeaza si indemanarea. Antreneaza-te cu 2 tavi in mana. Pui cate 6 pahare pe ele si alergi/mergi repede 10m. Daca nu spargi paharele atunci te angajeaza.