| кр10 a întrebat:

Doresc sa stiu citeva curiozitati despre franta?

Răspuns Câştigător
| naty1919 a răspuns:

Franta o tara chiar foarte frumoasa ai ce vizita chiar multe.Acum a fost festivalul luminilor uite-te pe net sa vezi video.
Au facultati bune stiu de la verisoara mea care e acolo.
Oamenii nu sunt ca aici in Romania diferiti.
Funda?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

în localitatea Brignoles din Franţa a plouat în 1973 cu…broscuţe; o coloană de aer cu circulaţie rapidă a ridicat sute de amfibieni dintr-o zonă mlăştinoasă şi i-a aruncat peste oraşul din Provence.

Luvrul are opere din toate colturile lumii.

Din turnul Eiffel poti vedea la 68 km departare.

Este cea mai mare tara ca si suprafata din cadrul Uniunii Europene

Malpas este primul canal-tunel construit pe Terra, situat în sud-vestul Franţei.

Paris a devenit capitala in anul 1000

Constructia Luvrul ului a durat 600 ani

Cea mai lungă domnie din istoria Europei a fost cea a lui Ludovic al-XIV-lea

La data de 3 apriilie 2007, în Franţa, trenul de mare viteza – TGV doboară recordul de viteză pe şinele de cale ferată, atingând viteza de 574, 8 de kilometri pe oră

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am chef sa bat campii prea mult, doar atat iti zic: daca mergi in Franta nu cumva sa ratezi podgoriile si vinariile dintre Strasbourg si Mullhouse. Oraselul se cheama Colmar. E de poveste. Iar felul in care fac vinul, innebunesti de fericire. Mmm, bei de rupi...

| Bituleanu_Elena_1996 a răspuns:

-Franceza a fost limbă oficială în Anglia mai mult de 300 de ani.

-În timpul Revoluţiei Franceze, 75% din cetăţeni francezi nu vorbeau franceza ca limbă maternă.

-În timpul celui de al doilea război mondial, când Hitler a vizitat Parisul, francezii au tăiat cablurile ascensoarelor de pe Turnul Eiffel, astfel Hitler era să fie nevoit să urce treptele pentru a ajunge în vârful turnului.

-Lois al XIX a fost rege al Franţei doar pentru 20 de minute.

-În Franţa se consideră încălcare de lege numirea unui porc cu numele de Napoleon.

-În Franţa este permisă căsătoria cu o persoană decedată.

-În Franţa este ilegal să te săruţi pe căile ferate.

-Este doar un singur semn rutier „STOP" în tot Parisul.

-Cel mai vechi pod din Paris este numit „Pont Neuf", ce se traduce ca „Pod Nou".

-În Franţa este contrar legii de a fotografia ofiţerii de poliţie şi maşimele de servicu a poliţei(numai in Rpmania este legal asa ceva).