| Andreea_Deea_1999_quMo a întrebat:

Intrebare pentru cei care calatoresc cu avionul, cabin bagagge inseamna ca pot lua o valiza mai mica sau ghiozdan?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ori o valiza foarte mica ORI un ghiozdan, dar care sa nu depaseasca 7kg si masurile lor impuse (vezi masurile gentilor si greutatea admisa, ca fiecare agentie de zbor permite 7, 8 sau 10 kg).

Cauta "bagaj de cabina"

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu conteaza ce e, conteaza marimea, pe care o afli de pe site ul companiei aeriene cu care calatoresti

| Zartbitter a răspuns:

Cabin baggage înseamnă ce poți lua cu tine în avion, adică nu în cala de bagaje.

Fiecare companie are alte standarde pentru greutatea și dimensiunea permisă și asta pentru că depinde de modelul avionului, de exemplu de cât spațiu fizic se află în rafturile alea de deasupra ta unde depozitezi bagajul.

Recomandarea mea e să verifici pe site-ul companiei de zbor care sunt condițiile. Vei găsi un set specific de dimensiuni (și greutate maximă) și bagajul tău ar trebui să se încadreze în ele.

Există o dimensiune aproximativ universală însă și dacă ajungi să călătorești des probabil că merită să-ți iei și tu un troller din ăla să nu te mai stresezi de fiecare dată cu asta.