| Nuamideeocbei a întrebat:

Nici nu stiu cum sa spun. Sunt înebunita dupa America si vreau sa ma duc acolo cand fac 18 ani doar ca unii îmi spun ca n-ai cum, unii spun ca ai nevoie doar de bani sa ajungi acolo..si nu înteleg. Am înteles ca trebuie sa te duci la ambasada Us in Romania si sa vorbesti cu ei. Sau ceva de genul? Si o sa te întrebe acolo totul? Va rog spuneti-mi cei care stiu si daca pot sa ma duc acolo cu viza de turist pentru 6 luni, pot sa ma întorc în Romania si dupa din nou sa ma duc pentru 6 luni? Va rog ajutati-ma, dau funda

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am gasit informtia pentru tine:

https://ro.usembassy.gov/visas/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă vrei să te muti acolo ai nevoie de viza de emigrant care se obține printr un proces complicat nu printr-o discutie la ambasada

Să locuiești în SUA pe baza vizei de turist nu funcționează.

| sierra1 a răspuns:

Dacă totul merge bine, din 2025 mergi FĂRĂ viză cerșită de la ambasadă

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Intrarea în USA se face cu reguli care sunt pe situl ambasadei. Mai întâi faci o cerere, dacă îndeplinești una din cerințele de acolo. Faptul că numai vrei, nu intră în discuție. Dacă îți este acceptată cererea doar atunci ești invitat la interviul de acordare a vizei. Ce vrei tu, nu se poate.

| TheGentleman a răspuns:

Dacă ești încă la liceu, aplică pentru programul Work&Travel și dacă ești om serios, totul va fi mai simplu. Angajatorul va lupta pentru tine și te va ajuta să fii în regulă