| Lora_6439 a întrebat:

Putem merge in Turcia (Antalia) cu buletinul, sau trebuie sa ne facem pasaport? Din cate stiu, in toamna s-a impus un nou regulament? Si daca e nevoie de pasaport, cat ne costa sa ni-l facem?

Răspuns Câştigător
| www.ditoate.ro a răspuns:

Pasaportul te costa 266 de lei si e valbil 5 ani daca ai pana in 25 de ani si 10 ani daca esti mai in varsta de 25. Il poti face si in regim de urgenta si ti-l elibereaza in maxim 3 zile, insa e valabil doar 1 an.

Nu se mai elibereaza decat pasapoarte biometrice si din aceasta cauza sunt mai scumpe. Eu mi l-am facut acum 2 saptamani asa ca daca vrei si alte lamuriri intreaba... :-)

12 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Nu, turcia nu e in ue, trebuie pasaport

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Imi cer scuze de greseala un pasaport costa 270ron

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Nu poti calatori in turcia cu buletinul deoarece turcia nu este in europa. un pasaport costa 270ron. inainte cind mergeai in turcia trebuia la granita turca sa platesti 10 dolari dar acum nu mai se plateste acea taxa.de buletin nu ai nevoie iti spun garantat. daca vei merge in turcia iti doresc calatorie placuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu buletinu poti sa mergi doar in tarile din UE.deci e nevoie de pasaport si costa in jur de 1 milion.si daca e la urgenta 2 mil`

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Carte de identitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt interesat daca pot sa calatoresc in turcia cu buletinul.
v-am ruga sa nu mai furnizati informatii despre care nu sunt adevarate.
nu doar in tarile UE se poate calatori cu buletinul, sunt tari precum ucraina si macedonia, care nu sunt membre UE si in care se poate intra cu buletinul, fara pasaport.
nu sunt sigur dar am impresia ca si turcia are un regim asemanator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Turcia, este, de fapt, singura tara din europa care se intinde pe 2 continente. deci, este necesar pasaportul. in momentul asta plang ca nu am unul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are cineva idee in cat timp se elibereaza pasaportul, cel care nu este in regim de urgenta? Pot sa il fac oriunde in tara, sau tebuie sa ma duc neaparat unde am domiciliul?

| LaMLaMlaMa a răspuns:

Se merge cu pasaport.nu ai pasaport?!:-)) eu am fost.in antalia.si era cu pasaport.nu stiu cat costa. dar totusi ar fi bine sa iei si buletinul.in caz ca til cere.

pa-pa!

| LaMLaMlaMa a răspuns:

6, ditoate

| Cristina788 a răspuns:

Pai va trebuie pasaport... pentru ca Turcia nu a intrat in UE,