| mari9999 a întrebat:

am un aparat foto D-SLR Nikon D3200 cu un obiectiv Nikkor 18-55mm, in curand o sa plec la mare si vreau sa fac poze, as vrea sa stiu ce iso, diafragma, timp de expunere/etc sa folosesc la apus/rasarit/cerul noaptea/ziua/etc.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ar trebui să folosești aparatul cât mai mult pe modul „scene" și să selectezi tipul de imagine pe care ai de gând s-o memorezi. Va ști singur ce tip de setări să aleagă să fie cât mai aproape de cele optime.
Câteva „tips&tricks":
Dacă lucrezi cu ISO mare, vei avea imaginea mai zgomotoasă (cu granulație mare). Dar poți face poze fără bliț la interior sau seara.
Dacă folosești diafragmă prea mare, nu ai profunzime de câmp - dar obții în schimb un timp de expunere mai scurt.
La timpi lungi (peste 1/15 sec), vei avea nevoie de un trepied, chiar dacă obiectivul are VR (mai ales la zoom maxim).
La mare, un filtru de polarizare și unul UV te pot ajuta foarte mult uneori. La fel și un parasolar.

| mari9999 explică (pentru mihai69):

Am filtru uv si parasolar dar de polarizare nu am

| groh2015 a răspuns:

Te pricepi la mod manual? Trepied + manual
Diafragma
La răsărit poti sa folosesti automat dar in celelate parti poti folosi sport sau culinar
Culinarul e f bine pentru ca evidenteaza culori :galben, rosu, portocaliu, verde, albastru cu trepiedu poti face reusite daca reuseti ss prinzi soarele la ora 4:30
E perfect dar trebuie sa fi bune trezit ca sa iasă bune trage mai multe poze dupacare le poti edita