| alexandrunaj a întrebat:

Un excursionist montan are nevoie de un walkie talkie? Sau este suficient in ziua de azi si un telefon?

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu stiu cum e cu walkie-talkie, dar pe coclauri s-ar putea sa nu fie acoperire in semnal.Acum depinde si de compania telefonica, ce acoperire are.

| mihai69 a răspuns:

Un walkie-talkie e inutil „de unul singur"; e nevoie de cel puțin o pereche, ca să poți purta o discuție. Telefonul mobil e util, cu condiția ca prin coclaurii pe unde vei umbla să existe acoperire de la cel puțin un operator de telefonie mobilă.
Revenind la w-t - astea ar fi utile dacă vrei să ții legătura cu un grup mai mare, ai cărui membri se pot deplasa și independent. Trebuie avut în vedere totuși că există și alte limite, în afara distanței maxime: de exemplu, nu prea răzbat afară dintr-o peșteră, și de multe ori nu se „văd" decât dacă există linie de vedere directă (nu peste o creastă muntoasă) etc.

| 2BeCristi a răspuns:

Exista multe zone de munte fara semnal de telefon asa ca un walkie talkie este necesar, dar sa fie bun (raza de actiune mare).