| Amex04 a întrebat:

Salutare, care este costul unui pasaport in 2024 si cat durează tot procesul? + Cat timp este valabil acesta? Si exista cumva 2 opțiuni de prețuri cand il faci? La normal si urgent (sa vina mai repede)? (sunt major) Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Standt a răspuns:

Nu mai dureaza cateva sapatamani cum ti se spune. Dureaza cateva zile si fara urgenta.
Preturile difera in functie de tipul de pasaport. Depinde de care ai nevoie.
Simple (biometrice): valid 10 ani pentru persoane cu vârsta peste 18 ani, 5 ani pentru cei cu vârsta cuprinsă între 12 și 17 ani, 3 ani pentru copii sub vârsta de 12 ani;
Simple (temporare): valid 12 luni, emis sub forma unui document de călătorie urgent.
https://pasapoarte.mai.gov.ro/tarife-2/

2 răspunsuri:
| PufuletiStarNesarati a răspuns:

Costa 258 lei, si dureaza cateva saptamani.